Tendencje zakupowe Polaków zmieniają się diametralnie i nie chodzi tu jedynie o wpływ na decyzje zakupowe w ramach wszechobecnej pandemii koronawirusa. Oczywiście, ryzyko zarażenia się COVID-19 ma ogromne znaczenie, natomiast już od dawna widać pozytywne zmiany w zakresie podejmowania decyzji zakupowych naszych rodaków.

Zakupy racjonalne, a nie impulsywne

Dzisiaj coraz częściej nie kupujemy pod wpływem impulsu, ale dokładnie analizujemy potrzeby zakupowe. Nie działają na nas już tak silnie reklamy ani specjalne promocje cenowe. Chociaż nadal widoczne są podziały, zgodnie z którym kobieta wydaje więcej, ale za to realizuje przeważnie podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego, to mężczyzna na zakupach potrafi zaszaleć bardziej i jednorazowo wyda więcej.

Wprowadzamy oszczędne zakupy i nie zawsze wynika to z naszych problemów finansowych. Polskie społeczeństwo stale się wprowadza, dzisiaj przeżywamy kryzys gospodarczy, ale ten nie jest niczym niezwykłym, jeśli uwzględnimy wpływ pandemii koronawirusa. Chodzi raczej o to, że mamy lepszą świadomość zakupową i wiemy o konieczności generowania nadwyżek pieniędzy, chociażby na tzw. czarną godzinę. To dlatego oszczędzanie na zakupach polega raczej na wydawaniu mniejszych sum, ale nabywaniu nadal produktów dobrej jakości.

tendencje zakupowe
fot. Pixabay.com

Zakupy przez internet

Coraz więcej Polaków realizuje zakupy przez internet. Te są opcją bardziej wygodną, komfortową, nie da się też ukryć, że tańszą. Wydatki na zakupy online są znacznie niższe aniżeli w sklepach tradycyjnych. E-sklepy nie wywołują również decyzji impulsywnych, bowiem do wirtualnego koszyka wrzucamy jedynie zaplanowane produkty, również biorąc pod uwagę zakupy świąteczne i prezenty na święta.

Zakupy online można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie, z dostępem do szerokiej oferty sklepu, z możliwością porównania propozycji konkurencji. Doceniamy też płatności elektroniczne, wiemy już jak płacić blikiem.

Gotówka odchodzi do lamusa

Nie ma wątpliwości, że płacenie kartą staje się coraz bardziej popularne, a gotówka odchodzi do lamusa. Uznawana jest za przestarzały i nie do końca bezpieczny środek płatniczy. W czasach pandemii koronawirusa wręcz odradza się płacenia gotówką i zaleca płatność kartą. Świetnie sprawdzają się płatności zbliżeniowe, które trwają dosłownie kilka sekund i nie wymagają wpisywania kodu PIN na terminalu płatniczym. Plastikowy pieniądz tak łatwo nie ulega zniszczeniu, a nawet w przypadku zguby czy kradzieży można zablokować kartę, by nasze oszczędności nie trafiły w niepowołane ręce. Płacenie kartą jest komfortowe, zmniejsza też kolejki przy kasach, a sam terminal płatniczy coraz częściej posiada dodatkowe opcje, chociażby wypłaty gotówki w razie potrzeby.

tendencje zakupowe
fot. Pixabay.com

Lokalny patriota

Wspieramy nawet małych, ale rodzimych producentów. Teraz jest to tym bardziej wskazane. Doceniamy jakość produktów lokalnych, zwracamy uwagę na żywność online ekologiczną. Mamy świadomość, że jakościowy towar służy nam lepiej. Zamiast supermarketów wybieramy miejskie targowiska. Większość z nas stawia na produkty sezonowe, nierzadko robimy zapasy. Okazuje się również, że to zakupy jedzenia generują większość naszych wydatków. Minimalizujemy konsumpcjonizm, znacznie mniej wydajemy na ubrania i gadżety elektroniczne. Mamy świadomość konieczności generowania oszczędności. Wszystko dlatego, że obecny kryzys wywołuje w nas strach przed utratą pracy, ale również uświadomił, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Zarabiamy coraz więcej, ale wydajemy coraz mniej. I chociaż ceny poszczególnych stale wzrastają, to dokonujemy racjonalnych wyborów. Na zakupy chodzimy nierzadko z listą niezbędnych produktów, dokładnie planujemy wydatki. Zwracamy uwagę na cenę przy uwzględnieniu jakości. Wolimy wydać więcej, ale na dobrej jakości produkt. Tendencje zakupowe zmieniają się i zbliżają coraz mocniej w stronę wykorzystywania nowoczesnej technologii. Dzięki niej osiągamy szereg korzyści i to nie tylko w zakresie oszczędności czasu czy zwiększonego komfortu w ramach podejmowania decyzji zakupowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here