Czy Polska ma szansę zostać drugą Szwecją? Z całą pewnością do takiego stanu jeszcze nam daleko, natomiast niewątpliwie cieszy fakt, że za zakupy płacimy coraz chętniej kartą. Co więcej, Polacy plasują się na podium, jeśli pod uwagę weźmiemy częstotliwość wykorzystywania płatności bezstykowych, czyli zbliżeniowych.
Gotówka czy karta?
Ciekawostką jest to, że w większości sklepów w Szwecji gotówka nie jest w ogóle przyjmowana, a za zakupy można zapłacić jedynie kartą. W tym kraju nawet uliczny sprzedawca gazet posiada terminal płatniczy. Polskie społeczeństwo z całą pewnością nie jest jeszcze gotowe na takie zmiany, natomiast widać wyraźne zmiany i tendencje w zakresie chęci korzystania z nowoczesnych technologii.
O ile jeszcze kilka lat temu Polacy częściej płacili gotówką, tak dzisiaj nawet 79% obywateli Polski wybiera jednak kartę płatniczą. Grupą, która nadal woli tradycyjny pieniądz są seniorzy. Wynika to głównie z przyzwyczajenia i nieznajomości nowych form płatniczych.

Dlaczego płatności gotówką są passe?
O tym, że to płatności bezgotówkowe są znacznie lepszą formą realizowania transakcji zakupowych, wiadomo już od dawna. Płatność kartą jest wygodna, komfortowa, szybka, bezpieczna, a konto online pozwala realizować zakupy przez internet. Doceniamy płatności bezstykowe, chociaż bez konieczności wpisywania indywidualnego kodu PIN te są możliwe do kwoty 50 złotych bądź 100 złotych. Coraz częściej robimy zakupy online z dowozem i wpływ na to ma również pandemia koronawirusa. Zgodnie z zasadami funkcjonowania e-sklepów wybieramy przelew, płatność odroczoną albo płatność za pobraniem, chętnie wykorzystujemy również BLIK.
Zwracamy uwagę nie tylko na wygodę podczas płatności za zakupy, ale też na bezpieczeństwo. Nie tylko zakupy w sieci są bezpieczne przy realizacji przelewów. Lepiej płacić kartą w sklepach stacjonarnych – nie istnieje ryzyko zgubienia i kradzieży pieniędzy. Karta płatnicza jest też znacznie bardziej higieniczna, co w czasach koronawirusa ma ogromne znaczenie.
Na co zwracamy uwagę podczas zakupów?
Doskonale wiemy, ile kosztuje jedzenie czy też inne produkty pierwszej potrzeby, ale wciąż zastanawiamy się, jak oszczędzać na zakupach. Zmieniają się jednak nasze nawyki zakupowe i kultura nabywania kolejnych produktów. Wiemy już, że konsumpcjonizm musi spowolnić, a minimalizm i aspekty ekologiczne mają priorytetowe znaczenie. Zwracamy uwagę nie na ilość, ale raczej jakość i tak też planujemy nasze wydatki na zakupy.
Podczas zakupów rzadziej kierujemy się emocjami i impulsem, za to częściej dokonujemy racjonalnych wyborów. Zakupy świąteczne i prezenty pod choinkę także wybieramy znacznie bardziej skrupulatnie. W tym roku płacimy mniej i rzadziej potrzebny jest kredyt na święta. Zdajemy sobie sprawę z wszechobecnego kryzysu i staramy się generować oszczędności.

Nowoczesna technologia w ramach realizacji transakcji zakupowych
Warto wiedzieć, że oszczędzać można właśnie poprzez płatności za pośrednictwem nowoczesnych metod technologicznych. Płacisz kartą, telefonem, a może zegarkiem? Świetnie, bo gotówka już dawno powinna wyjść z obiegu.
Płatności z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są możliwe już praktycznie wszędzie. Większość punktów handlowych i usługowych posiada terminal płatniczy. Takie dostępne są też w urzędach i wszelkich instytucjach. Sami przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że brak możliwości płacenia kartą wpływa na znaczną utratę klientów. Płatności kartą są także przecież szybsze, trwają około 3 sekundy, dzięki czemu udaje się obsłużyć znacznie większą liczbę klientów.
Warto też wspomnieć, że zakupy bez gotówki są bardziej korzystne, bo bankowe platformy, dzięki którym można zarządzać kontem bankowym, umożliwiają branie udziału w specjalnych programach lojalnościowych i oszczędnościowych. Zapłać kartą i generuj nadwyżki pieniędzy – dzisiaj to już standardowa propozycja większości instytucji bankowych, dzięki czemu nasze pieniądze są bezpieczne i zwiększają swoją wartość.