Chwytliwe hasła reklamowe wręcz zachęcają nas, by wziąć kredyt na święta? Czy to jednak dobre rozwiązanie? Każda współpraca z instytucją bankową generuje przecież dodatkowe koszty. Co zrobić, kiedy nie mamy pieniędzy na prezenty świąteczne? Wsparcie finansowe ze strony banków z całą pewnością musi być dobrze przemyślane i rozsądnie wybrane.
Kredyty na święta Polaków
Do tej pory kredyt na prezenty zaciągało blisko 2% wszystkich potencjalnych klientów banków, którzy byli zainteresowani wsparciem finansowym w okresie przedświątecznym. Nie jest to wysoki wskaźnik, natomiast trzeba uwzględnić, że największą popularnością bez względu na porę roku cieszy się kredyt gotówkowy, a jest to kredyt na dowolny cel. W statystykach ujęto zaś kredyt celowy, czyli ten, którego wniosek dotyczył pomocy finansowej konkretnie na święta. Należy również uwzględnić, że kredyty w okresie przedświątecznym bardzo często brane są na konkretne cele, które nie wiążą się typowo ze świętami, ale te mogą stanowić jednocześnie doskonały prezent pod choinkę. Widać wyraźnie, że w okresie przedświątecznym wzrasta zainteresowanie sprzętem elektronicznym czy asortymentem wyposażenia wnętrz i Polacy realizują zakupy na raty częściej.
Same wydatki na święta wyliczane dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce przekraczają 1000 złotych. To duża kwota, patrząc na średnie wynagrodzenie w naszym kraju. Weźmy też pod uwagę kryzys, jaki wywołała pandemia koronawirusa.
Czy każdy może dostać kredyt na święta?
Chociaż zainteresowanie zobowiązaniami kredytowymi w celu organizacji świąt Bożego Narodzenia wzrasta, to koronawirus bardzo często powoduje brak płynności finansowej potencjalnych kredytobiorców, przez co banki wydają decyzję odmowną. Trzeba wiedzieć, że chociaż kredyt na prezenty jest oferowany nawet za darmo, to jednak każda instytucja bankowa zawsze weryfikuje wiarygodność kredytobiorcy. Jeśli ten posiada długi albo generuje zbyt małe zarobki, nie ma szans na kredyt na jedzenie czy inne potrzeby w okresie świąt. Alternatywą pozostaje pożyczka na święta, brana w firmach pożyczkowych. Tzw. chwilówka udzielana jest bez weryfikacji zdolności finansowej, dzięki czemu wsparcie finansowe może zostać udzielone każdemu, również dłużnikom i osobom bezrobotnym.
Dlaczego na początku wspominaliśmy o dużej dozie rozsądku w podejmowaniu decyzji o kredycie czy innymi finansowym wsparciu na święta? Decyzja ta jest bardzo często impulsywna, co może doprowadzić do tzw. spirali zadłużenia. Dostęp do łatwych pieniędzy przyczynia się nierzadko do utraty płynności finansowej. Fakt, że kredyt na święta pozwoli nam nabyć wymarzone prezenty dla dzieci, natomiast później trzeba spłacać comiesięczne raty.
Oferta branży e-commerce
Trzeba przyznać, że rozwój rynku zakupów internetowych pozwala na nabywanie niezbędnych produktów na preferencyjnych warunkach. Dzisiaj zakupy online można realizować z odroczoną płatnością, nierzadko sklep internetowy umożliwia zapłatę na raty. Wszystko po to, by zachęcić potencjalnych klientów i zainteresować ich swoją ofertą. Właśnie to z kolei sprawia, że nie ma już konieczności zaciągania kredytów w celu organizacji świąt Bożego Narodzenia.
Jeśli kredyt na święta, to jaki?
Zdarza się, że zakupy przez internet na dogodnych warunkach nie spełniają jednak w pełni potrzeb potencjalnych klientów i konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Oczywiście jest to możliwe i trzeba przyznać, że zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe w okresie przedświątecznym oferują naprawdę atrakcyjne zobowiązania. Zanim jednak zaciągniesz kredyt na święta, dobrze się do tego przygotuj:
- porównaj co najmniej kilka konkurencyjnych ofert,
- sprawdzaj RRSO, to wskaźnik, który mówi o całkowitych kosztach zobowiązania,
- nie ulegaj reklamom ani opinii znajomych, bo kredyt ma być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb,
- zastanów się, czy nie ma innej możliwej ścieżki, by pozyskać dodatkowe środki,
- oszacuj, czy na pewno będzie Cię stać na spłatę comiesięcznych rat, by nie generować długów,
- pożycz tylko tyle pieniędzy, ile naprawdę potrzebujesz.