Ile wydajemy na święta? Statystyki jasno wskazują, że w tym roku przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza na ten cel ponad 1000 złotych. Wydatki będą porównywalne do tych, które poczyniliśmy w roku ubiegłym, natomiast należy zwrócić uwagę na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Chociaż COVID-19 przyczynił się do ogromnych problemów finansowych, to jednak w okresie świątecznym budżet w naszych portfelach się nie zmniejsza. Wydatki na zakupy w okresie świątecznym są jednymi z większych w całym roku kalendarzowym.

Zakupy na święta Polaków

Okazuje się, że nasze zakupy świąteczne pochłaniają najwięcej środków w samym okresie przedświątecznym, ale nie zawsze dotyczą kupowania prezentów gwiazdkowych. Chodzi raczej o przygotowania do świąt, nie ma wątpliwości, że coraz częściej wpadamy w szał zakupów i kupujemy rzeczy zbędne, kierując się nie rozsądkiem, ale raczej impulsem. I chociaż lista zakupów na święta dotyczy przeważnie produktów spożywczych oraz prezentów pod choinkę, to kupujemy także gadżety dekoracyjne albo wyposażenie kuchenne, pomocne do serwowania wigilijnej kolacji.

Średnie wydatki na jedzenie to w tym roku 522 złote, a prezenty na święta kosztować nas będą blisko 507 złotych.

prezenty na swieta
fot. Pixabay.com

Co kupujemy na święta?

Niezbędna jest oczywiście żywność i widać wyraźnie, że z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej stawiamy na jej jakość. Nasza świadomość w zakresie zdrowego stylu wzrosła na tyle, że dzisiaj również na wigilijnym stole serwowana jest żywność ekologiczna.

Najwięcej kosztują nas prezenty dla dzieci. Standardowy prezent pod choinkę dla malucha to wydatek rzędu 70 złotych. Wśród podarunków nie brakuje maskotek, gadżetów elektronicznych i oczywiście słodyczy.

ile wydajemy na swieta
fot. Pixabay.com

Jak robimy zakupy na święta?

Dotychczas najwięcej osób nabywało prezenty na święta w sposób tradycyjny, w stacjonarnych punktach handlowych. Tendencje zakupowe Polaków zmieniła jednak pandemia koronawirusa, zgodnie z którą należy zachowywać dystans społeczny, by minimalizować ryzyko zarażenia. Zgodnie z zaleceniami, coraz częściej stawiamy na zakupy online i trzeba przyznać, że przynajmniej raz w miesiącu na takie decyduje się ponad 70% użytkowników sieci. W ostatnim roku branża e-commerce odnotowała prawie 40% wzrost wartości. Nie ma wątpliwości, że zakupy przez internet są dzisiaj łatwe, wygodne, a przy tym bezpieczne. Polacy doceniają je też za dostęp do szerokiego asortymentu i atrakcyjne ceny. W okresie przedświątecznym liczyć też można na specjalne rabaty cenowe, darmową i szybką dostawę oraz jakościową obsługę klienta, a same zakupy udaje się realizować o dowolnej porze i w dowolnym miejscu bez ograniczeń czasowych i konieczności stania w długich kolejkach.

Kredyt na święta – coraz częściej konieczne wsparcie finansowe

W ostatnich latach zapotrzebowanie na kredyt na święta było podobne i z takiego wsparcia finansowego ze strony instytucji bankowych korzystało jedynie 2% wszystkich zainteresowanych współpracą z bankiem klientów. W obliczu pandemii koronawirusa sytuacja finansowa wielu Polaków uległa znacznemu pogorszeniu. Okazuje się, że kredyt na prezenty czy jedzenie jest niezbędny nawet kilka razy częściej. Pamiętajmy jednocześnie, że banki nadal skrupulatnie weryfikują zdolność kredytową potencjalnych klientów, więc nie każdy ma szansę, by takowy otrzymać. Dla potrzebujących, którzy nie mogą liczyć na kredyt na święta, oferowane są szybkie pożyczki w instytucjach pozabankowych. W okresie przedświątecznym firmy pożyczkowe bardzo często oferują atrakcyjne propozycje takich zobowiązań.

Podsumowanie

Chociaż tegoroczne święta będą inne niż te dotychczasowe, a rząd wprowadził obostrzenia, zgodnie z którymi domownicy mogą przyjąć nie więcej niż pięciu gości, to wydatki na Boże Narodzenie zbytnio nie maleją. Wpływ na to ma swobodny dostęp do szerokiej oferty sklepów online. Chcemy także wrócić czym prędzej do normalności, a gwiazdkowe prezenty mają nam wynagrodzić ten trudny dla wszystkich czas.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here