Wydaje się, że Polaków nie trzeba już uświadamiać w zakresie preferowanych sposobów realizacji płatności za zakupy czy usługi. Większość wybiera przecież płacenie kartą, a płatności zbliżeniowe są u nas najczęściej realizowane, biorąc pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej. Dzisiaj, kiedy na całym świecie panuje pandemia koronawirusa, warto jednak przypominać zalety, którymi charakteryzują się płatności plastikowym pieniądzem.

Wygoda i komfort

To właśnie płatności bezstykowe zostały uznane za najwygodniejszą formę realizacji transakcji finansowych. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież wystarczy przyłożyć kartę płatniczą do terminala, by zapłacić za zakupy. Jeśli realizuje oszczędne zakupy, a kwota rachunku nie przekracza 50 złotych bądź 100 złotych, nie trzeba nawet wpisywać kodu PIN.

Warto wiedzieć, że płatności kartą przebiegają nawet kilka razy krócej niż przy wykorzystaniu gotówki. To dlatego, że nie trzeba wyliczać odpowiedniej kwoty pieniędzy ani czekać na wydanie reszty. Portfel może być zupełnie pusty, natomiast płatność może odbywać się już nie tylko kartą. Coraz popularniejsze jest płacenie telefonem albo płatności zegarkiem. Dzięki temu wystarczy jeden gadżet, by funkcjonować w pełnym komforcie.

Pamiętajmy także, że karta płatnicza zawsze powiązana jest z kontem bankowym, poprzez które przebiega sprawne zarządzanie własnym budżetem. To dzięki temu można także realizować zakupy przez internet. Zakupy online pozwalają generować niższe wydatki na jedzenie i inne produkty, a zamówienie dostarczane jest pod drzwi.

placenie karta
fot. Pixabay.com

Bezpieczeństwo

Nadal zastanawiasz się, co jest lepsze – gotówka czy karta? Pamiętaj, że to na tradycyjnym pieniądzu gromadzą się bakterie i wirusy, w tym koronawirus. Nie zaleca się realizacji płatności gotówką w czasach pandemii koronawirusa, by zmniejszyć ryzyko jego rozprzestrzeniania się. Płatności kartą, w tym płatności bezstykowe są znacznie lepszą opcją. Co ważne, gotówka może przecież ulec zniszczeniu, zgubieniu, może zostać skradziona. W przypadku karty płatniczej utrata pieniędzy nie jest taka łatwa. Wystarczy jeden telefon, by ją zablokować, jeśli zachodzi prawdopodobieństwo chęci wykorzystania jej przez niepowołane do tego osoby. Transakcje zabezpiecza również indywidualnie nadawany kod PIN.

Oszczędzanie a zakupy

Nasza świadomość zakupowa jest coraz większa i wiemy doskonale, że oszczędzanie na zakupach jest konieczne, by móc minimalizować konsumpcjonizm, a wraz z nim wydatki na jedzenie. Dzięki temu możliwe jest generowanie nadwyżek pieniędzy.

Coraz większe wymagania klientów banków oraz nowe tendencje zakupowe Polaków sprawiają, że instytucje bankowe oferują coraz bardziej atrakcyjne rozwiązania. Okazuje się, że dzisiaj na płatnościach kartą można nawet zarabiać. Bani oferują rabaty cenowe oraz premie za zakupy w konkretnych punktach handlowych albo za wydanie określonej kwoty pieniędzy w jednym cyklu rozliczeniowym. Coraz częściej oferowane są także specjalne programy lojalnościowe, które wpływają korzystnie na proces oszczędzania. Dobrze wpływają też zakupy internetowe, które nie wywołują decyzji impulsywnych, ale raczej te racjonalne w zakresie chęci nabywania konkretnych produktów.

Budowanie historii kredytowej

Dzisiaj co drugi Polak spłaca przynajmniej jeden kredyt gotówkowy. Takie wsparcie finansowe oferują działające na terenie Polski banki komercyjne, ale wszystkie, zanim wydadzą decyzję pozytywną, zweryfikują zdolność kredytową potencjalnego klienta. Wiarygodnym jest jedynie ten, który generuje odpowiednie zarobki, ale posiada też historię kredytową. Tutaj sprawdza się chociażby karta kredytowa i analiza wpływów na konto czy comiesięcznych wydatków. Płacenie kartą ma więc znaczenie dla budowania dobrego wizerunku finansowego. Z całą pewnością kiedyś skorzystasz z oferty kredytowej banku.

terminal platniczy
fot. Pixabay.com
Zgodnie z nowoczesną technologią

Gotówka jest już zwyczajnie passe. Nowoczesny Polak posługuje się kartą płatniczą, zegarkiem czy telefonem i przy wykorzystaniu tych narzędzi płaci za swoje zakupy. Jeśli mamy łatwy dostęp do lepszych, wygodniejszych, bardziej bezpiecznych, a przy tym zgodnych z innowacyjną technologią sposobów dokonywania płatności, to dlaczego z takich opcji nie korzystać?

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here