Czy wiesz, że tylko połowa Polaków w ogóle generuje jakiekolwiek oszczędności? Co więcej, przeważnie nie przekraczają one wartości dwukrotnej pensji. Pod tym względem plasujemy się na jednym z ostatnich miejsc, biorąc pod uwagę wszystkich mieszkańców całej Unii Europejskiej. Jak podkreślają eksperci rynku finansowego, przeciętne gospodarstwo domowe może generować comiesięczne oszczędności o wartości co najmniej 10% całego budżetu. Warto chociażby oszczędzać na zakupach spożywczych. Dzięki naszym podpowiedzią nadwyżki pieniędzy pojawią się także w Twoim portfelu.

Rób listę zakupów

Polacy nadal nie potrafią oszczędzać, a świadomość konieczności posiadania nadwyżek pieniędzy wciąż jest u nas na niskim poziomie. Wszystko to ma wpływ na nasze tendencje zakupowe, zbyt często wydatki na jedzenie czy inne produkty wiążą się z impulsywnym, nieprzemyślanym podejmowaniem decyzji. Nadal dajemy się nabierać na chwyty marketingowe, dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, jak wydawać mniej, realizuj po prostu zakupy przez internet.

Jeśli Twoją ulubioną formą dokonywania zakupów nadal jest wizyta w supermarkecie stacjonarnym, udawaj się tam tylko z listą niezbędnych zakupów. Stwórz ją, analizując zawartość lodówki, a nawet planując tygodniowe menu dla całej rodziny. Lista zakupów pozwoli Ci zaoszczędzić co najmniej 20% wartości wydatków, jakie realizujesz przy kasie.

Warto przy tym wiedzieć, że to panie najczęściej zajmują się zakupami produktów spożywczych. To one powinny wiedzieć, jak oszczędzać na jedzeniu.

produkty spozywcze
fot. Pixabay.com

Szukaj zamienników

Wiadomo na pewno, że o ile jeszcze do niedawna Polacy stawiali jedynie na najniższą jakość produktów, również tych spożywczych, tak dzisiaj patrzą także na jakość. To dlatego w naszych koszykach ląduje bardzo często żywność ekologiczna. Ta jest z reguły droższa, ale warto wziąć pod uwagę jej zalety, które finalnie pozwolą realizować oszczędzanie na jedzeniu. Ekologiczna żywność online czy ta nabywana w sklepach stacjonarnych nie zawiera sztucznych składników, jej termin przydatności do spożycia jest więc dłuższy. Planując jadłospis z uwzględnieniem tylko zdrowych produktów, prowadzimy zdrowy styl życia, a więc zmniejszamy ryzyko występowania groźnych chorób, które nie tylko wiążą się z ogromnym dyskomfortem, ale także generują dodatkowe, nierzadko wysokie koszty.

Nie marnuj jedzenia

Wczorajszy rosół w magiczny sposób może zmienić się w pyszną pomidorówkę, a z mocno dojrzałych już owoców z powodzeniem zrobisz kompot. Liczne kampanie społeczne, które traktują dzisiaj o konieczności niemarnowania pożywienia, wskazują, jak je oszczędzać. Racjonalne zakupy i mniejsze potrzeby w zakresie nabywania produktów spożywczych w skali masowej, mogą wywołać też spadki cen.

Kupuj produkty z długim terminem przydatności, pakowane termicznie, dobrej jakości. Jeśli ugotowany obiad masz zamiar wyrzucić do śmietnika, lepiej rozdaj jedzenie potrzebującym. W większych miastach prężnie działają jadłodzielnie.

ile kosztuje jedzenie
fot. Pixabay.com

Rób zakupy przez internet

Ciekawostką jest to, że już ponad 70% użytkowników internetu realizuje zakupy w sieci przynajmniej raz w miesiącu. Każdy e-sklep oferuje nie tylko zakupy z dostawą do domu, ale też produkty w niższych cenach. Sklepy online generują niższe koszty utrzymania, przez co mogą proponować konkurencyjne promocje cenowe. W ostatnim czasie prężnie rozwijają się sklepy internetowe, które oferują także żywność. Dzięki nim zrobisz zakupy świąteczne bez konieczności wychodzenia z domu i nie mówimy oczywiście o nabywaniu prezentów pod choinkę.

Zakupy a pandemia koronawirusa

Obostrzenia, jakie wynikają z konieczności minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, sprawiają, że wydajemy w tym roku na jedzenie mniej. Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie licznych sklepów, ale też wręcz nakazała obowiązek zachowania społecznej izolacji i dystansu społecznego. Mamy też mniej pieniędzy na zakupy świąteczne i te pierwszej potrzeby, bo w całym kraju odnotowywany jest spory kryzys gospodarczy. Nie jest nam potrzebny kredyt na święta, ale na pewno powinniśmy dobrze przemyśleć wydatki na święta. Te w tym roku będą skromne, bo przecież nie możemy zaprosić całej rodziny.

Koronawirus sprawił, że zostaliśmy zamknięci w domach, wydajemy mniej, ale za to częściej korzystamy z zakupów online. Wydaje się, że nowe przyzwyczajenia zostaną z nami na dłużej, bo przecież nawet kupowanie jedzenia przez internet jest optymalnie wygodne.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here