Co ciekawe, to właśnie Polacy są liderem, jeśli weźmiemy pod uwagę płatności kartą. Lubimy przede wszystkim płatności zbliżeniowe, czyli płatności bezstykowe, które udaje się realizować bez wpisywania indywidualnego kodu PIN. Płacenie kartą wybiera coraz więcej osób, chociaż oczywiście to gotówka nadal jest najczęściej wykorzystywanym środkiem płatniczym.

Gotówka czy karta?

Coraz więcej Polaków deklaruje chęć płatności kartą. Nasze portfele świecą pustkami, co nie oznacza, że nie mamy pieniędzy. Polskie społeczeństwo wciąż się wzbogaca, ale oszczędności i comiesięczny budżet trafia na konta bankowe. Okazuje się, że nasza świadomość zakupowa i ta dotycząca formy bezpiecznych transakcji finansowych jest coraz większa, a ta wskazuje właśnie konieczność wykorzystywania wirtualnych środków.

Terminal płatniczy jest stosowany przez coraz więcej firm, a tradycyjne punkty handlowe i usługowe zdają sobie sprawę, że narzucanie konieczności płacenia gotówką powoduje utratę klientów. Warto przy tym wspomnieć, że nowoczesny terminal płatniczy pozwala dzisiaj już nie tylko realizować zapłatę za zakupy jedzenia czy innych produktów. To urządzenie, które może zastąpić także bankomat. Płacić można nie tylko kartą, bo coraz częściej odbywają się płatności telefonem czy płacenie zegarkiem.

Kto nadal płaci gotówką? To seniorzy, którzy są przyzwyczajeni do tego środka płatniczego. Ta grupa nadal nie ufa bankom, nie zna się też na nowoczesnej technologii i nie wykorzystuje internetowych platform płatniczych. Co więcej, seniorzy najrzadziej realizują zakupy przez internet, a więc i płatności online.

placenie karta
fot. Pixabay.com

Dlaczego wybieramy płatność kartą?

Plastikowym pieniądzem realizujemy podstawowe wydatki na jedzenie. Robimy zakupy świąteczne, kupujemy prezenty, płacimy też za wszelkiego rodzaju usługi. Powszechność terminali płatniczych jest tak duża, że te są obecne już nie tylko w nowoczesnych galeriach handlowych, ale też w przeciętnym „warzywniaku”, na poczcie czy w każdym urzędzie. Wiadomo na pewno, że zmieniają się tendencje zakupowe Polaków i dzisiaj realizacja potrzeb zakupowych ma być komfortowa, szybka, bezpieczna i bezpieczna. Właśnie to gwarantują nam płatności za pośrednictwem terminala płatniczego.

Czy wiesz, że płacenie kartą trwa nawet trzy razy krócej niż gotówką? Klient nie musi wyliczać potrzebnej kwoty, a kasjer nie jest zobowiązany do wydawania reszty. Dzięki temu w jednym czasie można obsłużyć więcej klientów, a kolejki do kasy stają się znacznie mniejsze. Co więcej, zakupy z wykorzystaniem karty minimalizują ryzyko zgubienia czy kradzieży pieniędzy i ta zaleta dotyczy zarówno klientów, jak i punktów sprzedażowych. Przyznacie, że trzymanie dziennego utargu w postaci gotówki w kasie nie jest zbyt bezpieczne.

Warto również pamiętać o bezpieczeństwie płatności kartą, jeśli pod uwagę weźmiemy obecną pandemię koronawirusa. Światowe organizacje zdrowia wręcz nakłaniania do korzystania z plastikowych pieniędzy. To dlatego, że wybierając gotówkę, narażamy się na zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii, ale i właśnie koronawirusa.

platnosc karta
fot. Pixabay.com

Polacy lubią nową technologię

Patrząc na preferencje płatnicze Polaków, nie różnimy się od pozostałych mieszkańców całej Unii Europejskiej. Wybieramy nowoczesne formy, dzięki którym uzyskujemy szereg korzyści. Coraz częściej zadajemy pytanie, jak płacić BLIK, bo nie chcemy nosić portfela, narażając się tym samym na jego zgubę, kradzież czy zniszczenie. Chcemy być na bieżąco z aktualnymi możliwościami, by zarządzać własnym budżetem, najlepiej jak możemy. Czy wiesz, że dzisiaj płatności kartą pozwalają nie tylko realizować transakcje zakupowe, ale nawet generować oszczędności? To ważne w czasach, w których ceny rosną w zastraszającym tempie, a my mamy świadomość konieczności generowania nadwyżek pieniędzy. Jak realizować oszczędzanie na jedzeniu? Jak zmniejszać wydatki zakupowe? Można robić zakupy online albo płacić kartą. Dzięki specjalnym programom lojalnościowym, jakie oferują dzisiaj banki, każdorazowe użycie karty płatniczej spowoduje odkładanie reszty albo wygeneruje specjalne rabaty cenowe. Prawda, że warto, tym bardziej że taka opcja jest dostępna przy zakupach nie tylko na terenie naszego kraju, ale i na całym świecie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here