Pandemia koronawirusa rzeczywiście wpłynęła na ogromny rozwój i zwiększenie dochodów w branży e-commerce. Okazuje się jednak, że nie tylko społeczna izolacja i brak możliwości dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych sprawiła, że e-sklepy  cieszą się tak wielką popularnością. Tendencja wzrostowa odnotowywana jest od lat, a eksperci wskazują, że każdego roku wartość sklepów www rośnie o jakieś 20%. Niewątpliwie, zakupy w sieci wykazują mnóstwo zalet, o których można pisać bez końca. Warto jednak podjąć temat, który uwzględnia tendencje zakupowe polskich konsumentów. Ciekawostką jest to, że ostatnim czasie te uległy znacznej zmianie.

Kto robi zakupy online?

Już ponad 70% użytkowników internetu robi zakupy online. Większość deklaruje, że na takie decyduje się przynajmniej raz w miesiącu, ale nie brakuje też tych, którzy zakupy w internecie robią nawet kilka razy w tygodniu, rezygnując tym samym z zakupów w punktach stacjonarnych, nawet przy uwzględnieniu produktów tzw. pierwszej potrzeby.

Najczęściej zakupy przez internet wiążą się z wydatkami do 300 złotych, 28% klientów online wydaje więcej niż 500 złotych miesięcznie, a 22% nawet więcej niż 1000 złotych w skali miesiąca.

Nadal sklep internetowy najchętniej odwiedzany jest przez młodych użytkowników sieci, seniorzy realizują zakupy online najrzadziej. Wynika to zarówno z przyzwyczajeń w zakresie dotychczasowych tendencji zakupowych, ale też nieznajomości innowacyjnych technologii. To również seniorzy nadal najczęściej płacą gotówką, nie wiedząc, jak są bezpieczne zakupy w internecie. Warto jednak nadmienić, że duże znaczenie ma tutaj zagadnienie „zakupy online a koronawirus„, ponieważ społeczna izolacja wymusiła na gronie seniorów konieczność zamawiania zakupów za pośrednictwem sieci. Wielu z takich klientów przyznaje, że chętnie będzie takie robić już po pandemii koronawirusa.

zakupy online
fot. Pixabay.com

Co kupujemy w sieci?

Tendencje zakupowe zmieniają się sezonowo, w ramach specjalnych wydarzeń okolicznościowych, świąt, pory roku czy też okresów wyprzedażowych, jakie wprowadza każdy sklep online.

Okazuje się, że Polacy lubią zakupy przez internet, bo te są wygodne, oszczędzają czas, niwelują konieczność stania w kolejce, umożliwiają realizację zakupów w dogodnym miejscu i czasie, również bez ograniczeń czasowych. Wskazuje się również atrakcyjne ceny i komfort dostarczenia wybranych produktów pod same drzwi.

W sieci można już kupić praktycznie wszystko. Kobiety najczęściej nabywają ubrania przez internet, kosmetyki oraz akcesoria dla dzieci. Mężczyźni wybierają sprzęt elektroniczny przez internet, ale też części samochodowe, sprzęt komputerowy i gadżety kolekcjonerskie. W ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie kategorii, takiej jak żywność online. O ile jeszcze do niedawna prym wiodło jedzenie ekologiczne, tak dzisiaj z powodzeniem w sieci można zamówić również podstawowe produkty spożywcze z błyskawiczną dostawą do domu.

e-sklep
fot. Pixabay.com

Jak wybieramy e-sklep?

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszył się e-sklep, który oferował najniższe ceny. Dzisiaj dla użytkowników sieci znaczenie ma o wiele więcej czynników. Ważny jest komfort i wygoda, szeroki wybór produktów, liczy się także obsługa klienta, jakość realizacji zakupów, czytelność strony online, łatwość wykonania transakcji bezgotówkowej, bezpieczeństwo (potwierdzone certyfikatem), ekspresowa wysyłka czy bezproblemowe zwroty. Klienci nadal zachęcani są specjalnymi promocjami cenowymi, z których zresztą chętnie korzystają. Zakupy są za to realizowane znacznie uważniej, a decyzja o nabyciu kolejnego produktu jest racjonalna. Polski klient jest bardziej świadomy stosowania mechanizmów marketingowych, wie też, jak łatwo jest wydawać wirtualne pieniądze. Zanim kupi, porówna z ofertami konkurencji. Nie ma jednak wątpliwości, że zakupy internetowe to dzisiaj jedna z lepszych opcji na nabywanie niezbędnych rzeczy w optymalnym bezpieczeństwie i komforcie. Dzięki temu branża e-commerce będzie nadal przeżywać wzmożony rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here