Ponad 65% Polaków powyżej 50 roku życia spędza czas wolny na kanapie, przed odbiornikiem telewizyjnym. Co ciekawe, ta sama grupa jako codzienną rozrywkę uznaje zakupy w formie tradycyjnej. Młodzi Polacy mają nieco inne upodobania, coraz bardziej widoczny jest kult zdrowego stylu życia. O ile shopping był jeszcze do niedawna lubiany przez wszystkich, tak dzisiaj czas wolny chętniej spędzamy, uprawiając sport.

Wydatki na czas wolny

Czy wiesz, że statystyczny Polak tylko raz w roku idzie do teatru? Czytamy zbyt mało książek, za to wolimy chodzić do kina. Okazuje się, że nasze wydatki za zakupy, jakie wiążą się z umilaniem czasu wolnego, są znacznie mniejsze, aniżeli naszych zachodnich sąsiadów. Wynika to nie tylko z braku czasu, bo pracujemy statystycznie więcej, ale też z niższych zarobków. Chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to nadal nie stać nas na zbyteczne wydatki. Nasza świadomość zakupowa dotyczy raczej nabywania produktów tzw. pierwszej potrzeby, aniżeli wydawania na „czasoumilacze”. Czas zmienić kulturę spędzania wolnego czasu, a oszczędne zakupy niech generują nadwyżki pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczać właśnie na przyjemności.

wydatki na hobby
fot. Pixabay.com

Czas przed komputerem

Co ciekawe, Polacy częściej od innych spędzają czas w domu. Jeśli porównamy nas z Włochami czy Hiszpanami, widać wyraźnie, że jesteśmy domatorami. Kultywujemy rodzinne tradycje, zgodnie z którymi czas spędzony z rodziną jest najcenniejszy. Nasze potrzeby nie są tak ważne, jak oczekiwania innych członków rodziny.

Najczęściej czas spędzamy na wspólnym oglądaniu telewizji, ale jesteśmy też pionierami, jeśli pod uwagę weźmiemy wykorzystywanie nowych technologii. Zgodnie z tą tendencją, lubimy spędzać czas wolny, grając w gry komputerowe, ale też surfując po sieci i realizując zakupy przez internet. Doskonale znamy aktualne oferty sklepów online, zakupy w sieci to nie tylko ubrania, ale też sprzęty elektroniczne czy żywność ekologiczna. Doceniamy płatności elektroniczne, a w punktach standardowych płacenie kartą, co oszczędza nasz czas. Widać wyraźnie, że nasze tendencje zakupowe uległy znacznej zmianie.

Sport to zdrowie

Doceniamy zdrowy styl życia. Coraz częściej znajdujemy czas na codzienny spacer, jogging, pływanie czy wizytę na siłowni. Czy wiesz, że tylko 40% realizuje w czasie wolnym swoje pasje, a jedynie 15% uznaje własne obowiązki zawodowe jako hobby? Sport uprawiamy zgodnie z obowiązującym kanonem mody, zgodnie z którym należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na naszą atrakcyjność zewnętrzną, ale też zdrowie, a nawet planetę. Nasze działania są coraz bardziej proekologiczne, czas wolny przeznaczamy nierzadko na angażowanie się w kampanie społeczne.

Kto aktywnie spędza czas?

Oczywiście czas wolny od obowiązków nie przebiega na leniuchowaniu wśród młodych Polaków. Wolimy spotykać się z przyjaciółmi, słuchać razem muzyki, tańczyć. Widać też wyraźne różnice w spędzaniu czasu wolnego przez kobiety i mężczyzn. O ile panie spotykają się razem, by nabyć kolejne ubrania czy kosmetyki albo po prostu wypić wspólnie kawę i poplotkować, tak mężczyźni częściej spędzają wolny czas aktywnie, również grupowo.

jak spedzac czas wolny
fot. Pixabay.com

Czy umiemy oszczędzać na realizację pasji?

Oczywiście, że tak, a oszczędne zakupy są wręcz naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że nie stać nas na zbędne wydatki, dlatego odkładamy „zaskórniaki” na przykład na podróże. Okazuje się również, że jesteśmy skłonni do wnioskowania o finansowe wsparcie i nie chodzi jedynie o kredyt na święta, by kupić prezenty dla dzieci. Coraz bardziej zwracamy uwagę na swój komfort psychiczny, a nasza coraz lepsza zdolność kredytowa pozwala nam realizować hobby, nawet jeśli mamy się zapożyczać.

Zmienia się jakość naszego życia. Przestajemy być pracoholikami. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa, która w ostatnim czasie pokazała nam, co tak naprawdę jest najważniejsze. Po miesiącach społecznej izolacji jesteśmy stęsknieni spotkań z przyjaciółmi i spędzania czasu poza domem. Większość Polaków potwierdza, że po zakończeniu kolejnego lockdownu będzie bardziej pożytecznie spędzać swój czas wolny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here