Czy zdajesz sobie, że pokój dla dziecka to jedno z pomieszczeń w całym mieszkaniu, które wymaga wielkiej uwagi podczas urządzania? Okazuje się, że na pokój dziecięcy najczęściej przeznaczana jest ta najmniejsza sypialnia, a tak naprawdę musi znaleźć się tam najwięcej różnych stref. Dziecięcy pokoik musi zawierać strefę zabawy, strefę odpoczynku oraz strefę do nauki. Do tego całość musi być optymalnie funkcjonalna, praktyczna i oczywiście estetyczna. Ta niemalże bajkowa kraina dla maluchów to nie lada wyzwanie dla projektantów.

Strefa zabawy

Większość czasu wolnego dziecka spędza na zabawie, właśnie dlatego ten kącik musi stanowić największą przestrzeń. Pokój dla dziecka musi więc zmieścić nie tylko ogrom kolorowych zabawek, ale i organizerów, w których te będą składowane. Dobrym rozwiązaniem jest pokój dla dziewczynki albo pokój dla chłopca, który zawiera w tym miejscu wygodny dywan, najlepiej z krótkim włoskiem, mały stoliczek z krzesełkiem i multum wolnej przestrzeni. To ważne, jeśli urządzamy pokój dla przedszkolaka, bo to kilkulatek jest najbardziej aktywny fizycznie.

Strefa zabawy ma być kolorowa, musi zawierać dekoracyjne akcenty. Warto wybrać więc farby do ścian zmywalne w ulubionej tonacji, ale też takie, które będzie łatwo utrzymać w czystości. To idealne miejsce na żywe, intensywne kolory albo nawet bajkowe naklejki na ścianie. Pamiętajmy jednak, że strefa zabawy powinna być oddzielona od miejsca do spania bądź nauki, bo różnorodność kolorów może skutecznie, ale niestety negatywnie rozpraszać malca.

pokoj dla dziecka
fot. Pixabay.com

Strefa nauki

Pokój dla ucznia czy pokój dla nastolatka musi już zawierać strefę do nauki. Tutaj ustawia się biurko z wygodnym krzesłem, organizery na książki i półki na wszelkie akcesoria szkolne. Nie warto oczywiście inwestować w antyki, ale meble muszą być doskonałej jakości i optymalnie funkcjonalne. Zaleca się meble z naturalnego drewna, mogą być pomalowane nietoksyczną farbą. Dobrym rozwiązaniem są meble używane, ale tylko z doskonałym stanie i z wiadomego źródła. W strefie nauki musi znaleźć się też dobre oświetlenie.

bialy pokoj dzieciecy
fot. Pixabay.com

Strefa odpoczynku

To najważniejsza część dziecięcego pokoju. To przecież miejsce, w którym maluch się relaksuje i odbywa regeneracyjny sen. Kącik do spania musi zawierać wygodne łóżko i kolorową pościel, najlepiej z bajkowym motywem. W strefie wypoczynku powinna znaleźć się też lampka nocna oraz fotel albo krzesło dla rodzica, który czyta maluchowi bajki na dobry sen. Strefa spania musi być najbardziej oddalona od kącika do zabawy. Tutaj nie ma miejsca na zbyteczne dekory, które mogą tylko rozpraszać dziecko. Warto zachować minimalizm, świetnie sprawdzi się aranżacja w stylu skandynawskim w odcieniach uniwersalnej bieli, ewentualnie delikatnych barw pastelowych. Nieopodal łóżka dziecka można postawić nawilżacz powietrza albo oczyszczacz powietrza, zaś cały pokój powinien być regularnie dezynfekowany. W tym celu świetnie sprawdza się na przykład ozonowanie pomieszczeń, które można przeprowadzać samodzielnie, nabywając ozonator do użytku domowego.

Modowe trendy – wystrój pokoju dziecka

Urządzając pokój dla dziecka, można też brać pod uwagę sezonowe trendy. Okazuje się, że pomieszczenie dla najmłodszych także może być modne. Dzisiaj niezwykle popularny jest styl boho, dlatego w pokoju dziecięcym znajdź miejsce na huśtawkę albo namiot tipi. Dekorem mogą być narzuty i poduchy z frędzlami, a nad łóżkiem niech zawiśnie łapach snów. Wszelkie ozdoby dopasowuj zawsze do indywidualnych zainteresowań dziecka. Kilkulatek może już samodzielnie wybrać dodatkowe akcesoria, dzięki którym jego pokój zamieni się w bajkową krainę. Czasem wystarczą niewielkie dekoracje, by całkowicie zmienić klimat w pokoju. Naklejka na ścianę z ulubionym bohaterem z bajki, projektor świetlny albo kwiatowa girlanda, tyle wystarczy, by ozdobić ten malutki, ale jakże barwy pokoik. Pamiętaj tylko, by zawsze kupować wyposażenie dziecięcego pokoju najlepszej jakości. Wszelkie akcesoria muszą być w pełni bezpieczne dla malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here