Czy wiesz, że dezynfekcja mieszkania to w czasach pandemii koronawirusa temat numer jeden? Okazuje się, że minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się tego wirusa, a tym samym zmniejszanie zagrożenia zachorowania na COVID-19 odbywa się znacznie skuteczniej, jeśli każdy z nas dba o codzienną higienę osobistą, ale również miejsc, w których przebywa. o tym, jak zdezynfekować mieszkanie, by zachować wszelkie środki ostrożności, piszemy poniżej.

Dezynfekcja mieszkania a koronawirus

Chociaż pierwsze przypadki zachorowania na koronawirusa zdiagnozowano już w listopadzie 2019 roku, to do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznego środka, który mógłby go zwalczać. Dzisiaj jesteśmy na etapie wdrażania pierwszych szczepień, natomiast przerwanie linii pandemii jest jeszcze przed nami. Fakt, że na rynku farmaceutycznym pojawiła się szczepionka, a ludzie poddają się masowym szczepieniom, wcale nie oznacza, że możemy złagodzić środki ostrożności. Co więcej, dezynfekowanie pomieszczeń mieszkalnych jest nadal niezbędne, nie tylko, by walczyć z koronawirusem, ale przecież i innymi czynnikami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz stan zdrowia czy komfort codziennego funkcjonowania.

dezynfekcja mieszkania
fot. Pixabay.com

Ozonowanie mieszkania w czasach pandemii koronawirusa

Ozonator powietrza to urządzenie znane od dawna, natomiast dotychczas najczęściej dezynfekcja mieszkań tym sposobem odbywała się jedynie w przypadku pustostanów albo przestrzeni, w których dochodziło do zgonów i rozkładów zwłok. Dzisiaj ozonowanie mieszkania jest wręcz standardem, a na rynku dostępne są ozonatory domowego użytku, które stosować można samodzielnie. Do tej pory takie sprzątanie mieszkań realizowane było przez wykwalifikowane ekipy sprzątające, obecnie ozonator udaje się stosować samemu i to z należytą skutecznością.

O ile jeszcze do niedawna ozonatory stosowane były w restauracjach, w urzędach, szpitalach czy przedszkolach, tak dzisiaj korzysta z nich każdy, kto tylko chce zachować czysty pokój i pełną sterylność przestrzeni mieszkalnej. Ozonowanie mieszkania pozwala niwelować nie tylko obecność koronawirusa, ale zwalcza też roztocza, wszelkie bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Świetnie sprawdza się w przypadku zagrzybionych ścian.

Czyszczenie elementów wyposażenia wnętrz

Dzisiaj ogromną uwagę skupia się na dezynfekcji wszelkich sprzętów, z którymi mamy styczność. Korzystamy ze specjalnych żeli antybakteryjnych, wykorzystujemy domowe sposoby, takie jak mieszanki octu z kwaskiem cytrynowym czy spirytus. Tutaj jednak znowu wygrywa ozonator. Te najmniejsze urządzenia pozwalają nawet na ozonowanie mebli. Co ciekawe, dzięki temu sterylne mieszkanie udaje się utrzymać nawet wtedy, gdy pozyskujemy meble używane, w tym antyki – ozon w czystej postaci jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i mebli, można go stosować regularnie, nawet każdego dnia.

dezynfekcja lazienki
fot. Pixabay.com

Podstawowa dezynfekcja mieszkania

Przede wszystkim należy mieszkanie wietrzyć i to co najmniej kilka razy dziennie przez chociażby 10 minut. Dzięki temu zwalczamy gromadzące się drobnoustroje. Wietrzmy nie tylko pokój dziecięcy, ale i własną sypialnię oraz wszelkie pomieszczenia, w którym są okna.

Regularnie sprzątamy kurze, jeśli użyliśmy dobrej farby do ścian, należy je także myć. Zmieniamy pościel i firanki, każdego dnia czyścimy armaturę łazienkową, przynajmniej raz w tygodniu zaleca się mycie podłóg i odkurzanie. Nie należy zapominać o elementach, z którymi styczność mają wszyscy domownicy. Mowa tutaj o klamkach czy włącznikach świateł. To na nich nie tylko koronawirus, ale i inne wirusy utrzymują się nawet kilka dni. Pamiętajmy, by od razu po przyjściu do domu dokładnie umyć ręce płynem o działaniu antybakteryjnym. W drogeriach i w sklepach z asortymentem chemicznym bez problemu znaleźć można specjalne płyny czyszczące. Warto wybierać te ekologiczne z wyciągami roślinnymi. Dzisiaj, kiedy o higienę i sterylność dba się wyjątkowo intensywnie, z dostępem do takich produktów nie ma najmniejszego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here