Antyki to meble z duszą, nadgryzione zębem czasu, najczęściej tworzone lata temu ręcznie, z najlepszej jakości naturalnego drewna. Meble antyczne im są starsze, tym zwiększają swoją wartość. Nic dziwnego, że na całym świecie nie brakuje zwolenników tego rodzaju wyposażenia wnętrz. Jak jednak nabywać prawdziwe perełki? Jak nie paść ofiarą oszustwa? Okazuje się, że na rynku znaleźć można zarówno prawdziwe meble antyczne z oryginalnymi certyfikatami, jak i meble je imitujące.

Antyki na targach staroci

Jeszcze do niedawna antyki najczęściej kupowano na targach antyków. Takie bazary z używanymi meblami funkcjonowały w różnych zakątkach Polski. Dzisiaj jest ich znacznie mniej, a wszystko przez fakt, iż w takich miejscach pojawiały się coraz meble, które antyki jedynie udawały. Wraz z modą na wnętrza w stylu boho oraz wnętrza w stylu skandynawskim i tym retro, Polacy wręcz zwariowali na punkcie mebli starych, drewnianych i niekoniecznie musiały to być antyki. Bardzo często były to elementy wyposażenia mieszkań kiepskiej jakości, a jedynie specjalnie postarzane. Ich cena nierzadko dorównywała antykom, co nie było do końca fair. Na prawdziwych targach antyków i staroci znaleźć możemy oczywiście uczciwych handlarzy, nierzadko tych, którzy na co dzień prowadzą antykwariaty z antykami. Laik, który niezbyt zna się na meblach antycznych, może nie rozpoznać stoiska z meblami z duszą.

drewniany stol antyk
fot. Pixabay.com

Jak rozpoznać prawdziwy antyk?

Fakt, że meble używane są z drewna, wcale nie oznacza, że to antyki. O ich dużej wartości świadczą zupełnie inne czynniki. Przede wszystkim antyk posiada certyfikat, a nierzadko oznaczenie wykonawcy. Na certyfikacie naniesione są dane dotyczące okresu wykonania, składu, autora, nierzadko też sposobu, w jaki została zrealizowana stolarka. Pamiętajmy, że antyk to prawdziwe dzieło sztuki, stworzone ręcznie, rzeźbione z jednego kawałka. W takich meblach nie znajdziemy śrub, gwoździ ani innych sztucznych łączeń. Jeśli tak jest, oznacza to, że trafiliśmy na mebel używany, ale jedynie przypominający antyk.

Jeśli szukamy prawdziwych antyków, a zakup mebli traktujemy jako inwestycję dla przyszłych pokoleń, musimy nastawić się na spore wydatki finansowe. Czy wiesz, że wartość prawdziwych antyków to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Nie martw się, bo już niedługo nabyte meble z duszą będą warte jeszcze więcej. Po prawdziwe antyki udaj się do antykwariatu, licytuj je na specjalnych aukcjach, wybierz też profesjonalny komis meblowy. Właśnie tam znajdziesz antyki z różnych epok, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się meble holenderskie. Jeśli decydujesz się na taką lokatę swojego kapitału, lepiej dobrze przygotuj się do zakupu antyków. Zaczynając swoją przygodę z nabywaniem tego rodzaju mebli, dobrze jest zwrócić się o pomoc do fachowca, który przedstawi wszystkie tajniki tego pięknego świata z dawnych lat, by można było z jego dobrodziejstw korzystać także w czasach współczesnych i w przyszłości.

antyki w salonie
fot. Pixabay.com

Jak dbać o antyki?

Ponieważ inwestycja w antyki jest spora, to o takie meble należy dbać ze szczególną ostrożnością. Chodzi również o szanowanie prawdziwego dzieła sztuki, to meble, które nierzadko przetrwały co najmniej kilkadziesiąt lat i dzisiaj mogą służyć w swej pełnej funkcjonalności.

Raczej nie zalecamy, by antyk był wyposażeniem pokoju dla dziecka, tam może szybko ulec zniszczeniu. Trzeba wiedzieć, że poczynione na takim meblu zmiany, mogą sprawić, iż ten stanie się bezwartościowy. Oczywiście, meble z duszą udaje się odnawiać, a potem poddawać ochronnej renowacji, natomiast jest to równie kosztowny proces i muszą go realizować jedynie wyspecjalizowane do tego zakłady.

Codzienna pielęgnacja drewnianych antyków nie jest trudna. Wystarczy bawełnianą ściereczką czyścić je z kurzu, a raz na jakiś czas można przeprowadzić ozonowanie. Jeśli zaś w mieszkaniu ma być przeprowadzana dezynfekcja przy użyciu chemicznych środków, lepiej wynieść z niego te cenne meble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here