Musisz wiedzieć, że pokój dziecka ma być nie tylko bajkowo kolorowy, ale również optymalnie bezpieczny dla malucha. W tym tekście przedstawimy informacje na temat, jaką farbę wybrać do pokoju dziecka? Okazuje się, że jej wybór wcale nie jest taki prosty.

Farba idealnie trwała

Wyobrażasz sobie, że pokój dziecka jest doskonale czysty, a ściany dosłownie lśnią bielą. Oczywiście tak właśnie będzie, ale tylko do momentu, kiedy maluch nie zacznie być aktywny. Kiedy tylko zacznie chodzić i rozwijać swoje zdolności manualne, nie uchronisz ścian przed zabrudzeniem. To dlatego zaleca się, by farba do pokoju dziecka była zmywalna. Niektóre można wręcz szorować. Dzięki temu zmywają się ślady po kredkach, tłuszczu, a nawet flamastrach i farbach, za to kolor pozostaje bez zmian. Nie ma wątpliwości, że farby zmywalne do najlepsza opcja. Jeśli chcesz kupić farby do ścian zmywalne, postaw na te lateksowe albo akrylowe. Zrezygnuj za to z farb rozcieńczanych rozpuszczalnikami, bezpieczniej będzie, jeśli farba do ścian będzie rozpuszczalna wodą. Dobra farba będzie łatwa w utrzymaniu czystości, łatwo rozprowadzi się na ścianie i będzie świetnie kryć poprzedni kolor. Bez problemu poradzisz sobie samodzielnie z pomalowaniem ścian w pokoju dziecka.

pokoj dzieciecy
fot. Pixabay.com

Farba optymalnie bezpieczna

Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się farby ekologiczna, a więc farby nietoksyczne. Warto zdać sobie sprawę, że dziecko przebywa w swoim pokoju długie godziny, nie tylko bawi się, ale też śpi i relaksuje. Jednocześnie wdycha powietrze, jakie się w nich znajduje. Okazuje się, że złej jakości farby mogą emitować negatywne czynniki, a te z kolei mogą mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia dziecka. Naukowcy potwierdzają, że niektóre substancje zawarte w toksycznych farbach do ścian, są wręcz rakotwórcze. W łagodniejszym przebiegu na skórze dziecka może pojawić się alergia, malec będzie borykać się z kaszlem czy łzawiącymi oczkami. Jeśli farby do ścian zostaną dobrane niewłaściwie, na ścianach w pokoju dziecka może szybko wystąpić grzyb oraz pleśnie. Tak negatywne zmiany można usunąć jedynie poprzez cykliczne ozonowanie pokoju.

szary kolor scian
fot. Pixabay.com

Kolor ścian jako dodatek dekoracyjny

Jeśli wiemy już jaką farbę do ścian wybrać do dziecięcego pokoju ze względów praktycznych i tych bezpieczeństwa, warto poznać jeszcze właściwości kolorystyczne farb. Okazuje się, że pokój dla dziecka może zostać ożywiony odpowiednią barwą. Jakie kolory najlepiej sprawdzają się w pokoiku na najmłodszych? Sami projektanci wnętrz potwierdzają, że najlepszym wyborem jest biała farba do ścian, bo ta jest ponadczasowa. Jej sterylność i surowość, która jest typowa dla aranżacji w stylu skandynawskim, ale niekoniecznie w przytulnym pokoju dziecka, udaje się przełamywać niewielkimi akcentami w innych kolorach. Wystarczy pomalować jedną ze ścian albo nawet tylko fragment ściany, by dodać nieco bajkowego akcentu. Dzisiaj modny jest styl boho, a wraz z nim w pokoju dziewczynek niech króluje pudrowy albo brudny róż, zaś u chłopców sprawdzą się szarości, kolor musztardowy czy beże. Nie polecamy zbyt rozpraszających kolorów i tych przytłaczających, jak czerń bądź czerwień, preferujemy raczej stonowane kolory. Jeśli stawiasz na te intensywne, musisz pamiętać, by taka farba do ściany nie była zastosowana w strefie odpoczynku ani kąciku do nauki. Dobrym miejscem na żywe kolory jest jedynie strefa zabaw. Na kolorową ścianę możesz też nakleić ozdobne dekory – pamiętaj tylko, że nie na każdym rodzaju farbie taka naklejka będzie się trzymać.

Zawsze warto spytać dziecko o jego preferencje kolorystyczne. To przecież jego pokój ma zyskać nową aranżację. Tak samo, jak raczej nie wstawisz do dziecięcego pokoju antyków, nie wykorzystasz też farby w kolorze, który zwyczajnie nie podoba się dziecku. Z kilkulatkiem bez problemu możesz wybrać się na zakupy do sklepu z farbami, by wspólnie podjąć taką decyzję. Dobrej jakości farba do ścian przetrwa bez szwanku co najmniej kilka lat i to przy intensywnej eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here