Styl boho jest coraz bardziej popularnych, jeśli pod uwagę weźmiemy polskie domy. Dodatki dekoracyjne w stylu boho to synonim wolności, wyrazu wręcz nieco artystycznego, ale warto dodać, że tak urządzone mieszkania są też niezwykle kolorowe i przytulne. Wprowadzają wyjątkowy nastrój, relaksują, tutaj nie ma miejsca na skandynawski minimalizm czy loftową surowość. Cieszy też fakt, że dekory w stylu boho można z powodzeniem wprowadzić bez względu na przeznaczenie danego pomieszczenia w przestrzeni domowej.

Styl boho – wybrane materiały

W boho charakterystyczny jest powrót do natury i wykorzystanie ekologicznych akcesoriów. Wnętrze boho wyróżnia się łączeniem rozmaitych struktur, które doskonale do siebie pasują. Bawełna, len, bambus, naturalne drewno, żywa roślinność, to podstawa, by w reprezentacyjnym salonie prym wiódł styl boho, nieco nawiązujący do swojskości i dawnych lat. Tego klimatu nie można jednak mylić z tym retro, chociaż wiele elementów jest tutaj spójnych. Wiadomo na pewno, że boho style nie jest minimalistyczny, tak jak styl skandynawski, charakteryzuje go wręcz mnogość dodatków i różnych akcesoriów. Należy jednak pamiętać, by z nimi nie przesadzić, dekory boho należy planować z wielką dokładnością, by ten barwny, ale nadal delikatny nurt nie zmienił się w kicz.

dekory boho
fot. Pixabay.com

Dodatki boho – na co warto postawić?

Wazony z kwiatami, suchą trawą, ziołami, lniane pledy i miękkie poduchy z chwostami. Do tego bambusowe maty i dywany z juty. Papierowe, ekologiczne osłonki na kwiaty, grafiki na ścianach, koronki i makramy, łapacze snów, lampiony, świece, półki z naturalnego drewna i wianuszki z eukaliptusa. To typowe dekoracje w stylu boho. Ma być naturalnie i nieco romantycznie. Z takimi dodatkami bardzo łatwo urządzić nie tylko salon boho, ale nawet sypialnie boho i łazienki. Boho szczególnie dobrze nadaje się, by stworzyć łazienkę w stylu SPA.

Barwy boho

Króluje ponadczasowa biel, ale by ta nie była zbyt sterylna, warto ożywiać ją innymi kolorami. Wszystkie barwy nie mogą być jednak zbyt intensywne, rozpraszające. Świetnie nadają się beże, brązy, kolory ziemi, delikatne złoto, butelkowa zieleń. Styl boho wyróżnić można brudnym różem, miedzią, kolorem musztardowym. Dekory boho nie lubią jednak krzykliwości i misz maszu. Nie nadają się do niego akcenty połyskujące, brokatowe, mieniące się. Lepiej stawiać raczej na matowe powierzchnie i gładkie płaszczyzny.

dodatki dekoracyjne boho
fot. Pixabay.com

Meble boho

Meble boho to przede wszystkim miękkie, wygodne, tapicerowane kanapy i okazałe narożniki. Na nich królują koce, pledy i poduchy. Ich design nie powinien być nowoczesny, lepiej sprawdzają się sofy skandynawskie, które pięknie współgrają z naturalnymi dodatkami.

Uwagę warto zwrócić też na meble do przechowywania prywatnych rzeczy. Boho meble niech będą z naturalnego drewna. To raczej niskie komody, kredens, nierzadko meble używane, a nawet antyki. Boho hołduje recyklingowi, modne jest raczej przywracanie stanu świetności poszczególnym elementom wyposażenia wnętrza, aniżeli zakup mebli nowoczesnych, tych nie zawsze dobrej jakości.

Jeśli lubisz często zmieniać styl wnętrz we własnym mieszkaniu, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na klasyczne podstawy, w tym drewniany parkiet, ponadczasowe meble czy uniwersalne kanapy, natomiast wyrazistość danego klimatu z powodzeniem można „zagrać” dodatkami. Dodatki dekoracyjne w stylu boho nie zawsze trzeba kupować. Z łatwością można wykonać je samodzielnie. Warto udać się też na łąkę w porze letniej, tam znajdziemy prawdziwe bogactwo natury, idealnie nawiązujące do klimatu boho. Dekory można nabywać też od lokalnych producentów, którzy nierzadko tworzą je samodzielnie, a każdy egzemplarz jest wyjątkowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here