Styl skandynawski króluje w naszych mieszkaniach od wielu sezonów. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo to on jest odzwierciedleniem praktycznego minimalizmu, a jednocześnie optymalnej funkcjonalności. Jeśli planujesz remont w mieszkaniu albo urządzasz swoje pierwsze „gniazdko”, sprawdź, czym charakteryzują się meble w stylu skandynawskim, by już niedługo móc cieszyć się właśnie takim klimatem we własnych „czterech kątach”.

Styl skandynawski – prostota i minimalizm

Styl skandynawski cieszy się tak ogromną popularnością, ponieważ jest klasyczny, ponadczasowy, a jednocześnie estetyczny, pozbawiony kiczu i idealnie praktyczny. Każdy salon w stylu skandynawskim zostaje optycznie powiększony ze względu na brak zbędnych dodatków dekoracyjnych, prostotę w formach mebli, ale też wszechobecną biel. Nie da się ukryć, że to właśnie kolor biały jest typowy dla stylu scandi. Można go oczywiście ożywiać i neutralizować zbyt sztywną sterylność innymi barwami, ale te nadal muszą pozostać stonowane. Sprawdzają się więc odcienie szarości i nuta barw pastelowych. W pokojach dziecięcych świetnie sprawdza się pudrowy róż czy delikatna mięta oraz błękit, ale już praktyczna łazienka w stylu skandynawskim może zwierać bardziej wyraziste akcenty, na przykład w kolorze czarnym.

Udaje się zastosować kolorowe akcenty, ale nie należy przesadzać. Muszą to być raczej niewielkie, tylko dodatkowe motywy. Doskonale pasuje turkus, grafit, butelkowa zieleń albo kolor musztardowy. Ze stylem skandynawskim nie współgra zaś pomarańcz, czerwień, żywa zieleń, żółcie ani beże. Lepiej też wybierać dodatki srebrne aniżeli złote bądź miedziane.

ogrod w stylu skandynawskim
fot. Pixabay.com

Skandynawski styl lubi prostotę, klasyczne podstawy i zachowawczość, jeśli pod uwagę weźmiemy dekory. Dodatki w stylu skandynawskim to nierzadko jedynie dywan, poduchy czy pled oraz roślinność. Ozdobą nieco surowych wnętrz, w których brakuje chociaż niewielkiej dawki przytulności, pozostają meble skandynawskie. Te mają iście charakterystyczną formę.

Meble skandynawskie – na co zawracać szczególną uwagę?

Miłośnicy stylu skandynawskiego wybierają najczęściej meble białe, nierzadko z płyty MDF z frontami o wysokim połysku. Popularne są skandynawskie komody na nieco wyższych, wąskich ku dołowi nóżkach albo meblościanki o tej samej formie. Meble w stylu scandi bardzo często zawierają też dekor w postaci wstawek z naturalnego drewna. Połączenie bieli z drewnem to zresztą typowy zabieg dekoracyjny, patrząc na skandynawski styl.

meble skandynawskie
fot. Pixabay.com

Styl skandynawski w każdym wnętrzu

Warto wiedzieć, że styl skandynawski może królować w każdym pomieszczeniu prywatnych mieszkań. Zgodnie z dewizą minimalizmu udaje się nawet zaaranżować domowe SPA. Łazienka w stylu SPA w klimacie skandynawskim to zresztą doskonały wybór. Biel idealnie nadaje się do warunków, jakie panują w łazience, a naturalne drewno jest teraz niezwykle modne. Wystarczy kilka świec oraz kwiatów, by stworzyć relaksacyjną oazę spokoju.

Z takim samym powodzeniem może funkcjonować estetyczna sypialnia w stylu skandynawskim z łóżkiem kontynentalnym i tapicerowanym zagłówkiem w roli głównej. Powodzeniem cieszy się też kuchnia w stylu skandynawskim, koniecznie biała i z drewnianym blatem.

Osoby, które planują urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, powinny wiedzieć, że minimalizm, który będzie królować we wnętrzach, musi równać się z doskonałą jakością wszelkich elementów wyposażenia nieruchomości. Brak dekorów ma nadrabiać pełna funkcjonalność mebli. To zresztą dlatego świetnym wyborem są meble modułowe.

Styl skandynawski to klasyczne podstawy i minimalne dodatki dekoracyjne, które łatwo zmieniać. Ze względu na swoją zachowawczość, a nawet surowość, mieszkania w stylu skandynawskim można ocieplać, łącząc ten styl z innymi. Skandynawski styl i styl boho to idealne połączenie, istnieje też cienka granica pomiędzy aranżacjami skandynawskimi i tymi, które określają styl loftowy.

Przestrzeń jasna, otwarta, minimalistyczna, prosta i jakże praktyczna, ale jednocześnie luźna – to cechy typowe dla stylu skandynawskiego, który wydaje się wręcz najlepszą opcją, by czuć się wyśmienicie we własnym „M”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here