Moda na styl loftowy przyszła do nas ze Stanów, gdzie aranżacje nadające się do mieszkania zostały realizowane w starych budynkach pofabrycznych. Wysokie pomieszczenia, surowe ściany z cegieł i metalowe konstrukcje dały solidne podstawy, by mieszkania w stylu loftowym zdobyły tak ogromne uznanie. Dzisiaj wnętrza przypominające lofty są uznawane za jedne z najbardziej inspirujących. Wykorzystują je nie tylko single, ale i rodziny z dziećmi. Styl loftowy jest dla każdego, bo można go tworzyć w wielu odsłonach.

Styl loftowy – charakterystyka

W sklepach budowlanych i tych z akcesoriami wyposażenie wnętrz bez problemu znajdziemy materiały i dodatki, które są typowe dla stylu loftowego. Ten jest tak popularny w Polsce, że z łatwością i bez pomocy architekta udaje się samodzielnie stworzyć idealnie surowe wnętrza z czerwoną cegłą w roli głównej.

Co jest typowe dla stylu loftowego? Na pewno użycie i komponowanie w jednym pomieszczeniu różnych struktur i materiałów. Wspomnieliśmy już o czerwonej cegle – dzisiaj dostępna jest ta prawdziwa, cięta albo jej imitacja, do tego beton strukturalny w formie płyt albo nakładany na ściany szpachlą. Styl loftowy to też naturalny kamień, drewniane deski, szkło, metal. Te surowce łączą się ze sobą doskonale.

kamienica loft
fot. Pixabay.com

Dodatki w stylu loftowym są minimalistyczne, to stare skrzynie, małe dywany, półki z drewna, metalowe lampy, wazony z suchą trawą, relingi i wymyślne donice. Czy wiesz, że dekory typowe dla stylu loftowego można łączyć z tymi, jakie charakteryzują styl boho? Sprawdzą się także te, które dyktuje styl skandynawski. Te klimaty mogą się ze sobą spójnie łączyć.

Dla stylu loftowego niezwykle ważna jest kolorystyka i łączenie barw. Wnętrza w stylu loft nie są zbyt przytulne, raczej surowe i zawsze nieco przygaszone. Ogromną rolę odgrywa tutaj oświetlenie loftowe – duże, metalowe klosze, żarówki dające ciepłe, żółte światło i tak popularne żarówki Edisona, to cechy charakterystyczne.

Barwy, jakie rządzą w aranżacjach w stylu loftowym są jednolite bez względu na wybrane pomieszczenie. Niewątpliwie rządzi czerń, złoto, miedź, butelkowa zieleń, kolor naturalnego drewna, szarości. Jak widać, nie są to kolory jasne, optycznie powiększające przestrzeń. Wręcz przeciwnie, mogą przytłaczać wnętrze, dlatego zaleca się, by klimat loftowy wprowadzać raczej w przestrzeniach większych. Jeśli praktyczna łazienka w stylu loftowym, to tylko z dodatkiem uniwersalnej bieli. Ta sama zasada dotyczy wnętrz, takich jak kuchnia w stylu loftowym czy sypialnia w stylu loftowym. Najlepiej sprawdza się salon w stylu loftowym, bo to z reguły największe pomieszczenie w mieszkaniu.

Dekoracje w stylu loft

Metalowe zegary, krzesła, świeczniki, półki, lampy, drewniane meble, donice, stoliki kawowe, ale wszystkie akcesoria w prostej, czasem geometrycznej formie. Dekoracje mają przypominać akcenty fabryczne, chociaż zawsze muszą być świetnej jakości. Tak naprawdę mieszkanie industrialne nie lubi przepychu i nadmiaru dekorów. Ozdobą są różne struktury, podłoga czy ściany, raczej nie stosuje się tzw. durnostojek. Styl modernistyczny zakłada akcenty oryginalne, funkcjonalne, nieoczywiście, ale zawsze użytkowe i trwałe. Wykorzystanie betonu czy stali nierdzewnej sprawia, że takie detale są wręcz niezniszczalne.

Jeśli mieszkanie loftowe staje się zbyt przytłaczające, można je ożywić sporą dawką dodatków złotych albo żywą roślinnością.

zielona lampa w stylu loftowym
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że…

Chociaż styl loftowy bez szczegółowego poznania wydaje się być tym typowym dla pesymistów, samotników, na pewno introwertyków, to jednak jest zupełnie odwrotnie. Według specjalistów i projektantów wnętrz, klimat amerykańskich loftów wybierają osoby z artystyczną duszą, ogromną wyobraźnią i wielce kreatywne. Loftowe wnętrza są idealne dla tych, którzy nie lubią nudy, a jednocześnie chcą cieszyć się dużą przestrzenią i pełną praktycznością. To idealne aranżacje dla tych, którzy własne mieszkania traktują jako oazę relaksu, bez większego problemu udaje się nawet stworzyć loftową łazienkę w stylu spa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here