Minimalizacja konsumpcjonizmu to coraz bardziej obecny trend. Podczas gdy jeszcze do niedawna więcej wydawaliśmy, aniżeli zarabialiśmy, dzisiaj staramy się realizować rozsądne wydatki, dzięki czemu udaje się nawet generować oszczędności. W myśl tej zasady ogromną popularnością cieszą się meble używane. Czy na pewno warto je kupować, a jeśli tak, to jak wybierać to jakościowe wyposażenie mieszkań? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.

Meble z drugiej ręki na TAK

Rzeczywiście, meble używane mogą być doskonałą opcją na oszczędności finansowe i minimalizowanie wszechobecnego konsumpcjonizmu. Należy dobierać je jednak z wielką uwagą. Jeśli dokupimy meble z kiepskim stanie i wątpliwej jakości, z całą pewnością będziemy musieli kolejny raz inwestować w wyposażenie własnych „czterech kątków” już niedługo. Meble używane, które swoje lata świetności mają już dawno za sobą, znacznie lepiej jest otrzymywać za darmo. Dzisiaj nie jest to duży problem, wystarczy zerknąć na portale społecznościowe i funkcjonujące tam grupy, na których użytkownicy wymieniają się właśnie meblami z drugiej ręki.

Co ważne, coraz bardziej powszechne jest nabywanie mebli używanych nieznanego pochodzenia. Jeszcze do niedawna w celu nabycia wyposażenia mieszkania odwiedzaliśmy komis meblowy, dzisiaj nie wstydzimy się zabierać meble ze śmietnika. To ogromne ryzyko, nawet jeśli krzesło czy komoda wygląda na zadbaną. Pamiętajmy, że w łatwo sposób możemy wprowadzić do własnego „M” inwazję insektów. Niestety, meble używane z niepewnego źródła, znalezione, mogą zawierać nieproszonych gości w postaci pluskiew, prusaków czy innych insektów. W takich przypadkach jedynym ratunkiem okazuje się profesjonalna dezynfekcja mieszkania, ewentualnie ozonowanie.

Jeśli chcemy nabywać meble używane, nawet po to, by urządzić pokój dla dziecka, róbmy to tylko z prawdziwego źródła, najlepiej jeśli meble będą posiadać jeszcze gwarancję.

antyczna komoda
fot. Pixabay.com

Meble z duszą – antyki

Nie ma wątpliwości, że antyki, to nie tylko piękne elementy wyposażenia naszych domów, ale także meble z duszą. W Polsce nie brakuje miłośników, którzy ich kupowanie traktują jako inwestycja. Rzeczywiście, im antyk jest starszy, tym bardziej cenny, ale żeby tak było, również trzeba wiedzieć, gdzie nabywać stare, drewniane, nierzadko wykonywane ręcznie i w pojedynczych egzemplarzach komody, kredensy, stoliki czy fotele.

Dobre antyki, na przykład tak doceniane meble holenderskie, które doskonale wpisują się w aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim, ale też w stylu boho, a nawet w stylu loftowym, należy kupować w dedykowanych ku temu miejscach. Wiele osób wybiera targ antyków, ale znacznie lepszą opcją jest antykwariat albo wspomniany już komis meblowy. To dlatego, że od takich sprzedawców uzyskamy certyfikat potwierdzający oryginalność mebli antycznych wraz z potwierdzeniem ich pochodzenia oraz wieku. Pamiętajmy, że wartościowy antyk jest w nienaruszonym stanie, nie mogą być na nim przeprowadzane żadne poprawki poza standardową renowacją. W profesjonalnych antykwariatach nie ma też ryzyka zakupu mebla jedynie imitującego antyk. Wraz z powszechnością mody na styl rustykalny czy ten retro meble specjalnie postarzane stały się wręcz powszechne. W wygląd mebli antycznych się nie ingeruje, są naturalnie nadgryzione zębem czasu.

antyczna sofa
fot. Pixabay.com

Meble używane – zalety

Jeśli wybieramy antyki, możemy być pewni dobrej inwestycji finansowej. To tez meble doskonale trwałe, wykonane z najlepszej jakości drewna, które z powodzeniem mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenia, przez co jeszcze bardziej zwiększają swoją wartość. Co więcej, meble używane tego rodzaju są unikatowe, niczym nie przypominają tych sieciowych serii meblościanek czy innych mebli.

Jeśli nasz wybór pada nie na antyki, ale meble używane z pewnego źródła i najlepszej jakości, generujemy oczywiście istotne oszczędności finansowe. Minimalizując konsumpcjonizm, przyczyniamy się jednocześnie do zmniejszania podaży, a więc i popytu. Mamy więc realny wpływ na ochronę środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here