W czasach pandemii koronawirusa zwracamy szczególną uwagę na utrzymywanie czystości i wdrażanie zasad dotyczących higieny osobistej. O ile jeszcze do niedawna ozonator powietrza stosowany był jedynie w szpitalach, przedszkolach czy restauracjach, gdzie w ten sposób następowała całkowita dezynfekcja konkretnych pomieszczeń, tak dzisiaj ozonatory coraz powszechniej nabywane są prywatnie, w ramach utrzymywania sterylnych warunków w domu.

Jak działa ozonator powietrza?

Ozon w czystej postaci jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz wszelkich przedmiotów. To właśnie dlatego z powodzeniem ozonowanie można przeprowadzać nie tylko w pustych pomieszczeniach, ale i tych całkiem urządzonych. Ozon nie ma negatywnego wpływu na meble ani nawet na antyki. Co ważne, można wykorzystywać go w krótkich odstępach czasu, nawet każdego dnia. Coraz częściej przeprowadza się nie tylko ozonowanie całych pomieszczeń, ale i pojedynczych przedmiotów, wody oraz produktów spożywczych. Wszystko po to, by całkowicie je zdezynfekować.

Ozon ma działanie oczyszczające. Uwalnia przestrzeń z drobnoustrojów, bakterii, roztoczy, pleśni, grzybów i wirusów. To właśnie ozonatory wykorzystywane są najczęściej do walki z koronawirusem, by minimalizować ryzyko jego rozprzestrzeniania się. Istotne jest również to, że ozonator skutecznie zwalcza przykre zapachy. Takie sprzątanie mieszkania sprawia, że to jest optymalnie sterylne oraz bezwonne.

ozonowanie mieszkania
fot. Pixabay,com

Gdzie używać ozonatory?

Jak już wspomnieliśmy, jeszcze do niedawna ozonator powietrza wykorzystywany był w przestrzeni publicznej, w zakładach przemysłowych, fabrykach, restauracjach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, zakładach fryzjerskich czy salonach kosmetycznych. Chodzi o to, by oczyszczać wnętrza, w których styczność ma ze sobą jednocześnie wiele osób.

Dzisiaj ozon wykorzystywany jest również, kiedy w grę wchodzi sprzątanie mieszkania. Chcesz uzyskać czysty pokój dziecięcy? Chcesz zdezynfekować łazienkę albo kuchnię? Ozonator do użytku domowego sprawdzi się idealnie. Możesz też oczyszczać ozonem tylko poszczególne elementy, na przykład klamki, włączniki świateł, drzwi, czyli te części, które dotykane są przez wszystkich domowników najczęściej.

Dlaczego warto ozonować mieszkanie?

Sterylne mieszkanie to sprawa priorytetowa nie tylko w zakresie minimalizowania ryzyka zachorowania na COVID-19. Ozonowanie mieszkania przydaje się zawsze, kiedy zachodzi prawdopodobieństwo pojawienia się na ścianach grzyba czy pleśni, a te mogą być przecież niekorzystne dla zdrowia domowników. Nie zawsze ekologiczna farba do pokoju dziecięcego wystarczy, by mieszkanie było pozbawione negatywnych substancji. Ogromną uwagę zwraca się na alergików. Ozonowanie przydaje się przede wszystkim w dużych miastach, o dużym stężeniu kurzu oraz smogu. Ozon wykorzystywany jest podczas generalnych remontów, zmiany właścicieli nieruchomości albo w pustostanach, które mają być oddane do ponownego użytku. Ozonowanie jest też podstawowym zabiegiem w miejscach, w których doszło do rozkładu ciała. Przypominamy, że świetnie radzi sobie z przykrym zapachem.

ozonator powietrza do domu
fot. Pixabay.com

Jak ozonować mieszkanie?

To właśnie pandemia koronawirusa przyczyniła się do zwiększenia popularności ozonatorów. Sprawiła także, że na rynku łatwo dostępne są urządzenia do samodzielnego, domowego użytku. Jeszcze do niedawna ozonowanie musiało być przeprowadzane przez specjalistyczne ekipy, najczęściej przez firmy sprzątające. Dzisiaj zaś zabieg oczyszczania mieszkania można przeprowadzić samodzielnie. W tym celu wystarczy nabyć domowy ozonator i działać zgodnie z instrukcją obsługi. Nawet laik, ale którego zaawansowana elektronika nie jest podstawą codziennego funkcjonowania, bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem.

Dla utrzymania optymalnej czystości w domu, warto nabyć jeszcze oczyszczacz powietrza oraz nawilżacz powietrza. Te sprzęty należy dobierać zgodnie z powierzchnią nieruchomości. Pamiętajmy też o higienie osobistej, dzisiaj płyn do dezynfekcji rąk oraz mydło o działaniu przeciwbakteryjnym to podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here