Okazuje się, że świat innowacyjnej technologii został przez Polaków przyjęty niezwykle przychylnie. Chętnie korzystamy z nowoczesnych zasobów elektronicznych, nabywamy tego rodzaju sprzęty i to nie tylko te, które są zgodne z naszym hobby, ale głównie po to, by uzyskać optymalny komfort naszego codziennego funkcjonowania. Nie ma też wątpliwości, że elektronika pozwala nam spędzać czas wolny zgodnie z obecnymi preferencjami. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że takie gadżety nie są tanie? Jakie są wydatki Polaków na tego typu zakupy? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Elektronika w naszym domu – ile kosztuje?

Statystyki jasno wskazują, że na sprzęty elektroniczne przeciętne gospodarstwo domowe wydaje co roku aż 3 400 złotych. To sporo, patrząc na przykład na wydatki na ubrania, które są mniejsza nawet kilka razy. Gadżety elektroniczne to domena mężczyzn, to właśnie oni realizują tego rodzaju zakupy bardziej impulsywnie i są w stanie przeznaczyć na ten cel znacznie więcej środków pieniężnych.

smartfon i komputer sprzety elektroniczne

Sprzęty elektroniczne – jakie nabywamy najczęściej?

Telewizory, komputery, tablety, smartfony, laptopy, to oczywiście standardowy sprzęt elektroniczny i to na niego wydajemy najwięcej. Statystyczny Polak wymienia telefon na nowy przynajmniej raz w tygodniu, a komputer zostaje zmieniany raz na 5 lat. Nie zawsze sklep z elektroniką jest odwiedzany w przypadku, kiedy domowy gadżet ulegnie zniszczeniu czy usterce. Polacy są żądni wykorzystywania innowacyjnych możliwości, dlatego też sklep elektroniczny jest celem równie często wtedy, gdy po prostu chcemy wymienić sprzęt na nowy. W przypadku gadżetów elektronicznych konsumpcjonizm absolutnie nie ulega zminimalizowaniu.

W okresie pandemii koronawirusa zauważono zwiększony popyt na elektronikę, która sprawdza się w walce z tym wirusem. Polacy zaczęli szczególnie dbać o higienę i zachowanie wręcz sterylnych warunków w pomieszczeniach mieszkalnych. W większości polskich domów znajduje się już nawilżacz powietrza oraz oczyszczacz powietrza, ogrom klientów zdecydowało się zakupić także ozonator.

Gdzie kupujemy sprzęt elektroniczny?

Polacy wybierają najczęściej tradycyjne zakupy w sklepach z takim asortymentem. Należy jednak zauważyć, że ogromną konkurencją stają się e-sklepy. Aż 70% użytkowników sieci potwierdza, że chętnie robi zakupy przez internet. Co więcej, to właśnie elektronika zajmuje pierwsze miejsce, jeśli pod uwagę weźmiemy tendencje zakupowe. Buty na zimę czy zimowa kurtka są dopiero na kolejnym miejscu, tak samo jak kosmetyki czy rzeczy dla dziecka.

Dlaczego tak chętnie kupujemy sprzęty elektroniczne w sieci? Jesteśmy wygodni, a sprzęty o dużym gabarycie są przecież dostarczane pod wskazany adres. Co więcej, w internecie mamy dostęp do szerszej oferty i atrakcyjnych cen. Weźmy pod uwagę, że elektronika generuje spore wydatki, warto więc generować z jej tytułu korzystne oszczędności.

sprzet elektroniczny smartfon
fot. Pixabay.com

Elektronika na użytek własny i na prezent

Zwiększone zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny wykazywane jest w okresie przedświątecznym. Nie ma wątpliwości, że to takie prezenty zwiększają wydatki na święta i prezenty pod choinką. Dotyczy to zarówno podarunków dla osób dorosłych, jak i prezentów dla dzieci. Elektronika to też najlepszy prezent na komunię – 9 latek świetnie radzi sobie z komputerem, tabletem czy smartfonem.

Nie ma wątpliwości, że innowacyjna technologia wkracza do naszego życia wielkimi krokami i raczej się przed nią nie uchronimy. Nie musimy tego robić, jeśli wszelkie gadżety elektroniczne będziemy używać rozsądnie. Pamiętajmy, że korzystanie z odbiornika telewizyjnego czy smartfona w nadmiarze, może przyczyniać się nie tylko do problemów zdrowotnych, ale wręcz uzależnienia. Zwracajmy na to szczególną uwagę przede wszystkim, biorąc pod uwagę tych najmłodszych użytkowników nowoczesnych sprzętów codziennego użytku. Wszystko jest dla ludzi, pewne jest również, że elektronika wyręcza nas w licznych kwestiach, natomiast nie możemy pozwolić, by wręcz zawładnęła naszym życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here