Łazienka to najczęściej najmniejsze pomieszczenie w domu. Co więcej, jedno z tych najbardziej wymagających, w których panują wyjątkowe warunki. Domownicy mają co do niej ogromne wymagania, bo praktyczna łazienka ma być nie tylko praktyczna i w pełni funkcjonalna, ale też estetyczna, klimatyczna i oczywiście najlepszej jakości. Jak ją urządzić? Przedstawiamy wskazówki, dzięki którym w łazience bez problemu urządzisz domowe spa.

Łazienka w pełni praktyczna

Czy wiesz, dlaczego najczęściej króluje biała łazienka? Bo to właśnie ten kolor nawiązuje do czystości, wręcz sterylności. Co więcej, biel jest barwą uniwersalną, ponadczasową, pasuje do każdego wnętrza, a ożywiać je można dowolnymi dodatkami. Warto wziąć pod uwagę, że wykończenie łazienki pochłania ogromne koszty, warto więc urządzić ją klasycznie, by zawsze była modna.

Należy też wspomnieć, że domowe spa w białej łazience jest również łatwe w utrzymaniu czystości. Twierdzenie, że kolor biały szybko się brudzi i wymaga szczególnie częstych zabiegów czyszczących, jest mylne. To właśnie białe płytki w łazience i biała armatura łazienkowa jest najłatwiejsza w utrzymaniu porządku.

mala lazienka w bieli
fot. Pixabay.com

Łazienka najlepszej jakości

Wspomnieliśmy już, że remont łazienki wiąże się z rzeczywiście sporymi kosztami. To dlatego praktyczna łazienka musi zostać stworzona z materiałów najlepszej jakości. Bierzemy tutaj pod uwagę zarówno płytki łazienkowe, jak i meble do łazienki. Pamiętajmy, że całkowite wyposażenie takiego pomieszczenia musi być odporne nie tylko na brud, ale też wilgoć i działanie wody oraz wysoką temperaturę. To zresztą dlatego jeszcze do niedawna rzadko kiedy stosowane było naturalne drewno w łazience. Dzisiaj spotyka się je coraz częściej, szczególnie jeśli inwestor chce, by w jego nieruchomości królowała łazienka w stylu spa czy łazienka w stylu skandynawskim. Drewno często występuje też, jeśli pod uwagę weźmiemy mieszkanie w stylu loftowym.

W łazience najczęściej wykorzystuje się jednak gres, naturalny kamień albo płytki ceramiczne, zaś praktyczne meble modułowe wykonane są z trwałej i odpornej na korozję płyty MDF. Wszelkie materiały wykorzystane w łazience nie mogą być podatne na rysowanie, pękanie czy odbarwianie.

Proste triki, by stworzyć funkcjonalną łazienkę

Nawet mała łazienka może być wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Aby tak było, należy zastosować kilka praktycznych rozwiązań.

Świetnie sprawdzają się wspomniane już meble modułowe, które można dopasowywać i zestawiać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dzięki temu pakowne organizery można montować w miejscach w pełni funkcjonalnych, w tym pod umywalką czy nad blatem.

Dobrym zabiegiem jest optyczne powiększanie łazienki. Mała, ale funkcjonalna łazienka to ta, w której zamontowana jest kabina prysznicowa, najmniej sprawdza się wolnostojąca wanna. W kabinie warto zamontować deszczownicę z termostatem.

Wszelkie sprzęty, które mogłyby zostać zalane wodą, powinny być zabudowane – bez problemu udaje się zabudować nawet pralkę. Kontakty muszą znaleźć się daleko od źródeł poboru wody, zaś wszelkie szafki powinny mieć zamontowane fronty i drzwiczki. To w nich znajdą się przecież kosmetyki, takie jak krem do twarzy, pianka do golenia czy olejki naturalne do kąpieli, które niekoniecznie muszą być na widoku.

funkcjonalna lazienka
fot. Pixabay.com

Dekoracja praktycznej łazienki

Dobrze, jeśli łazienka jest ponadczasowa i jednak minimalistyczna, co nie oznacza, że nie mogą znaleźć się w niej drobne dekory. Świetnym zabiegiem jest wprowadzenie wyrazistej mozaiki na ścianach, ale sprawdzi się też mała półka, na której można umieścić dodatki w stylu boho czy w innym dobranym wedle indywidualnego gustu. Doskonale sprawdza się łazienka w stylu spa z roślinami, drewnianymi elementami i zapachowymi świecami. Nierzadko dekoracją może być puszysty dywanik łazienkowy czy praktyczna półka na wannę. Na ścianie można zawiesić niewielką grafikę, ale ta musi być dobrze zabezpieczona przed działaniem wody.

Tyle wystarczy, by łazienka była jednocześnie funkcjonalna, ale i piękna. Nie zapominajmy o jej pierwotnym przeznaczeniu i specyficznych warunkach.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here