Nie ma wątpliwości, że puzzle to najlepsze zabawki dla dziecka. Są kreatywne, zajmują czas wolny, do tego wszechstronnie rozwijają najmłodszych. Okazuje się, zresztą, że puzzle to bardzo często nie tylko zabawka dziecięca, ale układają je chętnie dorośli. Jak wybrać te najlepsze? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego warto kupować puzzle?

Puzzle to jedne z zabawek sensorycznych. Oznacza to, że ich wykorzystywane wpływa na zmysły malucha. Nic dziwnego, że te pierwsze nadają się już dla rocznych dzieci. Puzzle wpływają na koncentrację uwagi, uczą cierpliwości, skupienia i samodzielności. Rozwijają małą motorykę dłoni, można je układać samodzielnie albo zespołowo, co ma znaczny wpływ na relacje społeczne i kontakty z rówieśnikami. Puzzle rozwijają spostrzegawczość, to najlepszy prezent świąteczny, dla małych i tych starszych. Eksperci potwierdzają, że dobre puzzle po prostu trenują mózg i to w wielu aspektach. To także prezent uniwersalny, idealny na każdą okazję. To ten podarunek wywołuje uśmiech na twarzy każdego dziecka.

puzzle dla dzieci
fot. Pixabay.com

Jak wybierać puzzle?

Producenci zabawek zdają sobie sprawę, że puzzle są tak samo popularne, jak klocki, dlatego też oferują ich ogromny wybór. Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się więc nie tylko puzzle papierowe czy tekturowe, ale nierzadko to nawet zabawki drewniane o idealnej trwałości. Dzięki temu takie zabawki kreatywne mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te drewniane nadają się idealnie dla najmłodszych, ponieważ nie ulegają zniszczeniu. Najmłodszym dzieciom oferowane są puzzle piankowe.

Puzzle należy dobierać ze szczególną uwaga, ponieważ chociaż nie generują one dużych wydatków finansowych, to jednak te zbyt skomplikowane nie będą używane odpowiednio, a za łatwe szybko znudzą.

Warto patrzeć na wiek dziecka. Na każdym opakowaniu naniesione jest oznaczenie dotyczące wieku malucha. Te o największej formie, ale za to z najmniejszą liczbą elementów nadają się dla rocznych i dwuletnich dzieci. Im dziecko starsze, tym może układać puzzle mniejsze, z większą liczbą elementów.

Uwagę warto zwracać też na wzory puzzli. To dobry wydatek na święta, szczególnie, jeśli zawiera motyw z Mikołajem. Takie zabawki edukacyjne będą idealne dla dzieci, jeśli ułożony wzór to motyw z ulubionej bajki. Czy wiesz, że ułożone puzzle można z łatwością nakleić na tekturę i stworzyć z nich obraz, który będzie świetną dekoracją dziecięcego pokoju. Producenci oferują nawet puzzle, które składają się w wybrane zdjęcie – takie nadają się chociażby na prezent na chrzciny czy właśnie prezent dla dzieci na święta. Puzzle można personalizować, wybierać konkretne zabawki dla dziewczynki oraz zabawki dla chłopca.

Gdzie kupować puzzle?

Najlepiej robić zakupy przez internet. E-sklepy oferują ich największy wybór i to w najbardziej atrakcyjnej cenie, dzięki czemu realizować można oszczędne zakupy. Nierzadko trafić też można na specjalne promocje cenowe albo wyprzedaże.

W czasach pandemii koronawirusa zakupy w sieci wydają się też najbardziej bezpieczną opcją, bo przecież zamawiany produkt dostarczany jest pod drzwi, bez konieczności wychodzenia z domu.

puzzle na prezent
fot. Pixabay.com

Puzzle dla dorosłych

Czy wiesz, że puzzle to też najlepszy prezent dla dorosłych? Nie brakuje miłośników, a nawet pasjonatów właśnie takiej formy spędzania wolnego czasu. Dla wielu układanie puzzli to hobby, a im bardziej skomplikowany zestaw, tym lepiej. O ile puzzle dla dzieci to najczęściej kolorowe wzory i bajkowe motywy, tak dorośli najchętniej układają puzzle z krajobrazami, widokowe. Ogromną popularnością cieszą się też rekonstrukcje znanych obrazów albo puzzle przedstawiający ulubiony akcent filmowy. Powodzeniem cieszą się też puzzle ze zwierzętami.

Nie ma wątpliwości, że układanie puzzli to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny. To rozrywka dla małych i dużych, którą można realizować wspólnie, wzmacniając jednocześnie rodzinne więzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here