Chrzciny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu nie tylko dziecka, ale i całej rodziny. Ta podniosła uroczystość jest symboliczna, a zaproszeni goście przychodzą do chrzczonego niemowlęcia z podarunkami. No właśnie, co kupić na chrzciny? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.

Symboliczny prezent na chrzest

Największą popularnością cieszą się te symboliczne, pamiątkowe prezenty dla dzieci. Wiele osób wybiera więc medaliki, złote krzyżyki, kolczyki dla dziewczynek czy łańcuszki dla chłopców. Świetnym pomysłem jest prezent na chrzciny ze specjalną dedykacją bądź grawerowany, na przykład z datą chrzcin czy inicjałami dziecka.

Chrzest dziecka można również uczcić prezentem w postaci świętego obrazka, srebrnej łyżeczki albo sztabki złota. To nie tylko podarunek, ale i inwestycja, z której z całą pewnością dziecko skorzysta w przyszłości.

Co ciekawe, z prezentami na chrzciny wiąże się też pewna tradycja, Uznaje się, że ubrania dla dziecka na tę uroczystość wręcza matka chrzestna, zaś szatkę i gromnicę ojciec chrzestny.

chrzciny dziecka
fot. Pixabay.com

Praktyczny prezent na chrzciny

Zawsze warto podpytać rodziców dziecka, co wręczyć na chrzest. Na pewno maluch ma indywidualne potrzeby, a nie wszystkie te materialne są w stanie spełnić jego opiekunowie. Ponieważ chrzciny odbywają się głównie w okresie niemowlęcym, sprawdzą się chociażby zabawki. Dobrym pomysłem są zabawki dla dziecka kreatywne, edukacyjne, jak mata, tablica manipulacyjna, a jako dodatek drewniane klocki czy pierwsze puzzle. Można wręczać pchacze czy jeździki, pierwszy rowerek albo wielkiego pluszaka. Takie dodatki można personalizować, dzięki czemu uzyskuje się idealny prezent na chrzest dla chłopca czy prezent na chrzest dla dziewczynki.

Prezent na chrzciny uniwersalny

Co otrzymuje najczęściej dziecko na chrzciny? To oczywiście biała koperta z pieniędzmi. Coraz częściej sami rodzice dziecka wnoszą taką prośbę, a nawet zakładają specjalne konto bankowe, na które mogą wpływać takie środki. W okresie wkraczania w dorosłe życie z całą pewnością się przydadzą. Nietuzinkowym pomysłem jest też lokata na chrzciny czy specjalna polisa na życie. Kwota gotówki, jaką wręcza się na chrzciny, nie jest umowna, wiele zależy od zasobów finansowych gości. Dobrą praktyką jest wręczanie nie mniej niż 200 złotych, zaś górnej granicy nie ma.

prezent na chrzest
fot. Pixabay.com

Ile wydajemy na prezent na chrzest?

Jak wspomnieliśmy, prezent w postaci gotówki zobowiązuje do wręczenia stosunkowo dużych kwot, natomiast patrząc na prezent rzeczowy, nie ma tutaj żadnych reguł. Świetnym pomysłem są na przykład prezenty robione ręcznie, bo to takie mają największą wartość i stają się symboliczną pamiątką. Jeśli decydujemy się na zakup zabawki, należy przeznaczyć na taki podarunek od 50 złotych do 150 złotych. Nikt nie może jednak narzucać wydatków na ten cel. Absurdem jest kredyt na chrzest, tak samo, jak kredyt na święta czy inne cele, które tak naprawdę nie wymagają nakładów pieniężnych, by przeżyć te wyjątkowe chwile razem z bliskimi.

Gdzie kupować prezent na chrzciny?

Polacy tradycyjnie wybierają się do galerii handlowych albo do jubilera, ale zwracają uwagę na wydatki na zakupy. Chcąc realizować oszczędności z tego tytułu, bo przecież wiadomo, że podarunek na chrzciny zawsze wiąże się z niemałą inwestycją finansową, bardzo często planujemy takie zakupy z dużym wyprzedzeniem. Nie da się ukryć, że czekamy na wyprzedaże czy specjalne promocje zakupowe.

Coraz więcej Polaków realizuje też zakupy przez internet, bo to właśnie w sieci zakupy robi się wygodniej, o dowolnej porze, z wyborem szerokiego asortymentu i w atrakcyjnej cenie. Doceniamy też dogodną formę zapłaty, wykorzystujemy coraz częściej BLIK, bo płatność kartą jest już standardem. W sieci znajdziemy też prezenty na chrzciny w atrakcyjnej cenie.

Pamiętajmy przy tym wszystkim, by nie wpadać w szał zakupów, bo to nie prezent dla dziecka na chrzest liczy się najbardziej. Priorytetem jest nasza obecność i wspólne przeżywanie tak ważnej dla całej rodziny chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here