Czy wiesz, że kwiaty w mieszkaniu mogą być główną dekoracją całej aranżacji wystroju wnętrz? Żywe rośliny świetnie pasują do każdego stylu, najlepiej komponują się wraz z wyposażeniem mieszkania w stylu boho, tym skandynawskim, ale też ożywiają nieco surowy styl loftowy. Sprawdź, jak dobierać kwiaty do mieszkania ze względu na panujące w nim warunki.

Jak wybierać kwiaty do mieszkania?

Przede wszystkim zastanów się, czy potrzebujesz kwiaty do salonu, a może kwiaty do sypialni. Musisz wiedzieć, że w dobrych kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych znajdziesz też kwiaty do łazienki, dzięki czemu z łatwością możesz stworzyć tam klimat łazienki w stylu SPA. Weź pod uwagę oświetlenie, dostęp do naturalnego światła, panującą temperaturę, a nawet przestrzeń, jaką przeznaczysz na kwiat. Niektóre rozrastają się znacznie, natomiast nie lubią zmiany miejsca.

Co więcej, musisz zwrócić uwagę na innych domowników, niektórzy mogą mieć alergię na dany kwiat w doniczce. Warto także wiedzieć, że niektóre kwiaty są trujące i toksyczne dla zwierząt, będą stanowić też niebezpieczeństwo dla małych dzieci.

Podpowiadamy, by wybierać przede wszystkim te kwiaty do mieszkania, które będą najkorzystniej działały na filtrację powietrza. Niektóre gatunki wręcz pochłaniają toksyny, walczą ze smogiem, mają znaczenie dla minimalizowania kurzu, są więc zalecane alergikom i wszystkim tym, którzy mają na uwadze oczyszczanie powietrza. Niektóre kwiaty domowe działają dokładnie tak, jak oczyszczacz powietrza, a nawet ozonatory. Dzięki nim może odbywać się codzienna, naturalna dezynfekcja pomieszczeń.

Dopiero w ostatnim etapie, pod uwagę powinno brać się względy estetyczne kwiatów. Wiadomo jednak, że te stanowią dzisiaj świetny dodatek dekoracyjny, nierzadko są wręcz obowiązkowe, by nadać mieszkaniu odpowiedni klimat.

kwiat w salonie
fot. Pixabay.com

Jakie kwiaty do salonu?

Jako dekoracja świetnie sprawdzą się kwiaty zwisające. Przykładem tych, które nie wymagają zbytniej pielęgnacji, ale zawsze wyglądają okazale, są bluszcze, hoya czy tzw. starzec. Do mieszkań urządzonych w stylu boho czy loftowym warto nabyć tak modną ostatnio monsterę, świetnie sprawdzą się też paprocie, które dodatkowo doskonale poradzą sobie w miejscach zacienionych. Na oknie dobrze jest postawić pelargonię, a w miejscu, w którym kwiat będzie ozdobą, palmy.

W salonie dobrze wyglądają też świeże kwiaty w wazonie, warto nabywać te sezonowe, wiosną pięknie wyglądają żonkile, konwalie czy tulipany, a wczesnym latem peonie, które dodatkowo pięknie pachną.

Jakie kwiaty do sypialni?

W sypialni dobrze sprawdzą się kwiaty nawilżające powietrze oraz te, które działają jak naturalny oczyszczacz powietrza. Do takich zalicza się paprocie, skrzydłokwiat, aloes, fikus czy dracena. Pamiętajmy, że w sypialni najczęściej panuje półcień i warto wziąć ten warunek pod uwagę.

Jakie kwiaty do łazienki?

Jeśli chcesz urządzić domowe spa w łazience, warto, by w tym pomieszczeniu znalazły się także kwiaty. Te nie muszą być sztuczne, bo równie dobrze sprawdzą się żywe rośliny domowe. W łazience, w tych wyjątkowych warunkach poradzi sobie paproć, skrzydłokwiat, alokazja, storczyk, anturium. Te gatunki lubią nadmierną wilgotność, nie wymagają też szczególnej pielęgnacji.

storczyk do salonu
fot. Pixabay.com

Jakie kwiaty do pokoju dziecka?

Chcąc postawić kwiat w pokoju dziecięcym, szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo. Kwiaty dla dziecka nie mogą być trujące. Tutaj świetnie sprawdzi się paproć, fiołki, trzykrotki. Nie zaleca się zaś wstawiania do pokoju dziecka kwiatów kłujących, na przykład kaktusów, ale też trujących cyklamentów ani oleandrów. Nie sprawdzi się też monstera, anturium ani pierwiosnki. Należy pamiętać, by kwiaty w pokoju dziecka nie były uczulające.

Kupując konkretny kwiat doniczkowy, trzeba wiedzieć, jak zadbać o jego należytą pielęgnację. Każdy gatunek lubi inny rodzaj podlewania, zraszania, nawożenia, odżywiania, przycinania, przesadzania. Wszystkie kwiaty podlewajmy wodą bez chloru, świetnie sprawdzi się woda filtrowana, na przykład z butelki z filtrem. Zadbane kwiaty odwdzięczą się swoim urokiem i długim kwitnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here