Właściwości olejków naturalnych znane są od tysiącleci. Już w starożytności boginie właśnie olejkami z wyciągów roślinnych realizowały zabiegi upiększające. Okazuje się także, że olejki naturalne wykorzystywane były jako środki o dobroczynnym działaniu leczniczym. Brak dostępu do nowoczesnej farmakoterapii powodowało ogromną popularność olejków eterycznych jako lekarstw o rozmaitym działaniu.

Olejki naturalne dzisiaj

Okazuje się, że olejki naturalne wracają do łask. Dzisiaj znajdziemy je w każdej łazience i kuchni. Wracamy do ekologicznych sposobów na utrzymanie nienagannego wyglądu, a wszechobecna chemia przyczynia się do rezygnacji z lekarstw na rzecz właśnie zasobów natury. Już dawno przekonaliśmy się także, że olejki eteryczne, jeśli tylko są odpowiednio stosowane, wykazują dokładnie takie samo działanie. Są optymalnie skuteczne, jeśli tylko wykorzystujemy je regularnie, we właściwych proporcjach, dobierając konkretne olejki. Działanie olejków naturalnych jest różnorodne, w zależności od celu, dla jakiego z nich korzystamy. Przedstawiamy najczęstsze sposoby wykorzystania olejków tłoczonych z roślin.

olejki naturalne
fot. Pixabay.com

Olejek naturalny do aromaterapii

Większość olejków naturalnych ma piękny zapach, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do odświeżania powietrza. Pamiętajmy jednak, że olejek do aromaterapii oprócz pożądanego zapachu, może wykazywać także inne, dobroczynne właściwości. Przykładem może być olejek lawendowy, jeden z najbardziej znanych na świecie. W ramach aromaterapii działa kojąco, uspokajająco, łagodzi migrenowe bóle głowy, relaksuje. Warto dodać, że zapach lawendy jednocześnie świetnie odstrasza insekty, w tym komary. Jego piękny zapach jest jednym ze składników najlepszych perfum, z jego zastosowaniem powstaje również niejeden krem do twarzy i ciała.

Aromaterapia z olejkami naturalnymi to również doskonały sposób na walkę z rozmaitymi schorzeniami. Olejek eukaliptusowy ma na przykład tak intensywny, świeży zapach, iż idealnie sprawdza się w celu udrażniania górnych dróg oddechowych. Aromaterapia sprawdza się w walce z katarem i kaszlem. Sam zapach eukaliptusa dodaje energii, zwalcza złe samopoczucie, dodaje wigoru, poprawia humor.

Aromaterapia z zastosowaniem olejków naturalnych przeprowadzana jest z zastosowaniem specjalnych kominków do aromaterapii. Z powodzeniem można wykorzystywać też świece zapachowe z dodatkiem wybranego olejku.

Masaż z olejkiem naturalnym

Olejki eteryczne w większości mają nieco tłustą konsystencję, ale jednocześnie doskonale się wchłaniają i rozprowadzają na skórze. Niektóre mają właściwości rozgrzewające, inne chłodzące. Dostępne są olejki do cery problematycznej, a nawet olejki do cery trądzikowej, jak olejek z pestek malin. Dzięki temu wykonany z jego użyciem masaż będzie nie tylko odprężał, ale wpływał też łagodząco na zmiany skórne. Niektóre olejki, jak olejek herbaciany wykazują też właściwości dezynfekujące, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dobrze sprawdzają się do walki z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy ukąszeniami komarów. Pamiętajmy jednak, że nie każdy olejek do masażu może być rozprowadzony na skórze bezpośrednio. Chociaż olejki naturalne są oczywiście bezpieczne, to jednak mogą wywoływać uczulenie albo podrażnienie. Właśnie dlatego najlepiej komponować mieszanki różnych olejków, najpierw przeprowadzić próbę uczuleniową albo korzystać z gotowych już preparatów, które zawierają olejek. Dzięki nim można bez problemu urządzić we własnej łazience domowe spa.

olejek naturalny
fot. Pixabay.com

Naturalny olejek do kąpieli

Tak samo, jak do masażu, olejki eteryczne można wykorzystywać do relaksacyjnej kąpieli. Olejek do kąpieli pięknie pachnie, nawilża skórę, działa na duszę i ciało. Wystarczy dosłownie kilka kropli, by w całej łazience unosił się kojący zapach. Najczęściej korzysta się z dobrodziejstw olejków cytrusowych, świetnie sprawdza się też olejek cynamonowy, który dodatkowo minimalizuje rozstępy, przebarwienia i cellulit.

Olejki eteryczne w kosmetyce

Każdy dobry krem do twarzy bez względu na swoje działanie, zawiera dzisiaj olejek naturalny. To dobrodziejstwo natury, które poprzez dokładny wybór wykazuje pożądane właściwości. Tym samym olejek w kremie może nawilżać skórę, niwelować zmarszczki, działać ujędrniająco, zwalczać przebarwienia czy blizny. Olejki naturalne zawierają kosmetyki dla cery dojrzałej. Przykładem może być też krem dla cery trądzikowej, która jest mocno problematyczna.

Co ważne, olejki wykorzystuje się też do środków czyszczących, myjących, piorących codziennego użytku i to nie tylko dla ich pięknego zapachu, ale też, by dokładnie czyścić i dezynfekować wybraną powierzchnię.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here