Olejki naturalne to prawdziwe dobrodziejstwo natury. Znane od lat wykazują szerokie właściwości, a ich działanie ma znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Olejki eteryczne można wykorzystywać w kosmetyce, w medycynie, branży środków chemicznych, przemyśle spożywczym. O tym, jak w ramach codziennej aktywności stosować najlepsze olejki naturalne, piszemy poniżej.
Olejki naturalne w medycynie
Rzeczywiście olejki naturalne potrafią leczyć i bardzo często skutecznie zastępują chemiczną farmakoterapię. Przykładem może być olejek eukaliptusowy, który zwalcza przeziębienie, łagodzi kaszel, zapalenie zatok, nieżyt nosa. Udrażnia drogi oddechowe, do tego działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Olejek eukaliptusowy ułatwia oddychanie, z powodzeniem można go stosować u dzieci oraz osób dorosłych.
Warto też wspomnieć o olejkach, które w medycynie sprawdzają się w walce ze zmianami skórnymi. Czy wiesz, że niektóre olejki eteryczne świetnie radzą sobie nawet z łuszczycą? Niektóre przyśpieszają gojenie się ran, łagodzą stany zapalne, zmniejszają blizny, działają dezynfekująco i antybakteryjnie. To zresztą dlatego niektóre są składnikiem środków, takich jak krem dla cery trądzikowej. Tutaj wymienić można chociażby olejek herbaciany.
Niektóre olejki eteryczne łagodzą bóle głowy, nawet te migrenowe oraz bóle reumatyczne. W swojej apteczne warto mieć zawsze olejek lawendowy.

Olejki naturalne w kosmetyce
Świetnie sprawdza się chociażby olejek z pestek malin. To dlatego, że jest bogaty w witaminę E, a ta uznawana jest za eliksir młodości. Olejki naturalne o działaniu upiększającym są w pełni bezpieczne, działają jak najlepsze kosmetyki dla cery dojrzałej, nawilżają, niwelują przebarwienia, zmniejszają zmarszczki, ujędrniają. Z powodzeniem można dodawać je do codziennych kremów do twarzy i balsamów do ciała, zresztą niejeden krem do twarzy dostępny w drogerii zawiera naturalne olejki. Olejki eteryczne można wykorzystać, urządzając domowe spa, dzięki czemu zrealizujemy zabiegi upiększające dokładnie takiej samej jakości, jakie oferowane są w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać je do rodzaju skóry i problemu, jaki chcemy zwalczyć.
Olejki naturalne dla duszy
Czy wiesz, że niektóre olejki naturalne łagodzą nerwy, uspokajają, odprężają, rozluźniają, działają kojąco, inne poprawiają samopoczucie, niwelują zmęczenie, regenerują, a nawet zwalczają depresję? Niektóre olejki eteryczne mają naprawdę piękny zapach, jak chociażby wspomniany już olejek lawendowy – jego woń uspokaja i ułatwia zasypianie. Warto też wspomnieć, że niejeden olejek do aromaterapii doda energii, zwalczy zmęczenie, doda sił. W tym celu można wykorzystywać specjalne kominki aromaterapeutyczne albo rozpalać świece zapachowe. Chcąc działać jednocześnie na duszę, ale też ciało, można wybierać olejek do kąpieli albo olejek do masażu.
Olejki naturalne do codziennych porządków
Olejki eteryczne zawierają dzisiaj płyny do płukania, proszki do prania, odświeżacze powietrza, płyny do mycia podłóg czy toalet. Niektóre, jak olejek eukaliptusowy czy ten lawendowy działają też dezynfekująco i antybakteryjnie. Z powodzeniem można czyścić nimi blaty kuchenne, naczynia, armaturę łazienkową, by zachować optymalną sterylność w każdym pomieszczeniu domu.
Jak używać olejki naturalne?
Chociaż olejki naturalne są całkowicie bezpieczne, to jednak mogą wywoływać podrażnienie skóry, uczulenie, a nawet poparzenia. Właśnie dlatego zawsze przed ich użyciem należy wykonać próbę uczuleniową, a ilość olejku dobierać zgodnie z informacjami zawartymi na etykiecie producenta. Większość olejków można stosować po połączeniu ich z bazą kosmetyczną albo innymi olejkami. Większość olejków eterycznych nie nadaje się do spożycia. Nigdy nie można stosować olejków naturalnych, jeśli termin ich użycia już minął. Olejki naturalne należy przechowywać w sposób odpowiedni, w suchym i chłodnym miejscu, a niektóre po otwarciu nawet w lodówce.