Zawsze, kiedy pojawia się diagnoza i wskazanie do zabiegu chirurgicznego, pacjent ma prawo odczuwać pewien niepokój. Bez względu na to, czy chodzi o operację łąkotki, czy też operację kręgosłupa, interwencja chirurgiczna wskazuje na zabieg o wysokim poziomie skomplikowania. Często dla pacjenta niepokojąca jest także wizja długotrwałej rekonwalescencji.
Operacje kręgosłupa – nowatorskie metody
Nowoczesna medycyna zna jednak rozwiązania, które ten czas skracają do minimum, na przykład w przypadku operacji kręgosłupa. Wykorzystanie innowacyjnych metod oraz preparatów sprawiają, że zabieg taki sprowadza się jedynie do kilku niewielkich nacięć, a osoba operowana finalnie spędza w szpitalu najwyżej dobę po operacji. W taki nowoczesny sposób leczy się na przykład zwyrodnienia spowodowane dyskopatią, czyli jedną z czołowych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa. W warszawskim CM Gamma problem z krążkami międzykręgowymi leczy się za pomocą preparatu Discogel, który przywraca funkcje uszkodzonego dysku.
Operacja łąkotki – remedium na ból i niestabilność kolana
Łąkotka to chrząstka stawowa, znajdująca się w kolanie. Może ulec uszkodzeniu z różnych powodów: czasem są tu urazy (te często zdarzają się u sportowców), czasem choroby zwyrodnieniowe. Jeśli kolano boli, jest obrzęknięte, staw kolanowy ma ograniczone ruchy, a samo kolano wydaje trzeszczący dźwięk przy poruszaniu, należy koniecznie postawić profesjonalną diagnozę, ponieważ są to objawy, świadczące o uszkodzeniu łąkotki.
Kiedy zdecydować się na operację łąkotki?
Jeśli na podstawie zaobserwowanych u siebie objawów podejrzewasz uszkodzenie łąkotki, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą. Samodzielna diagnoza i leczenie mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Lekarz może zalecić odpowiednie środki diagnostyczne i plan leczenia, które mogą obejmować terapię fizyczną, leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach nawet interwencję chirurgiczną. Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, a zaczyna dochodzić do naruszenia funkcji stawu kolanowego, lekarz ortopeda może zalecić operację łąkotki, która pomoże przywrócić sprawność stawu.
Jak wybrać specjalistę?
Decydując się na zabieg chirurgiczny, chcemy być pewni, że powierzamy zdrowie w najlepsze ręce. Jeśli więc wybieramy na przykład poradnię chirurgiczną, zawsze warto zweryfikować, jacy specjaliści w niej pracują, a także sprawdzić, czy posługują się nowoczesnymi, małoinwazyjnymi metodami, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam na szybkiej rekonwalescencji, a czekają nas operacje kręgosłupa.