W twoim domu wkrótce pojawi się kot i chcesz zapewnić mu zdrową dietę? A może twój pupil właśnie wkroczył w okres seniorski bądź przeszedł zabieg sterylizacji? W różnych momentach życia zwierzak potrzebuje nieco innego pożywienia, które ma ogromny wpływ na jego kondycję, samopoczucie i wygląd czworonożnego domownika. Sprawdź, co warto wiedzieć o wyborze pokarmu dla kota.

Dieta dla kociąt

Rozwój kotów w pierwszych miesiącach życia jest bardzo intensywny, dlatego maluchy potrzebują diety zapewniającej dużą dawkę energii. Z tego powodu karmy dla kociąt powinny być wysokokaloryczne i pełne cennych składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również różnorodność, która pozwala poznać preferencje pupila i przyzwyczaić go do różnych rodzajów żywności. Popularna marka Almo Nature ma w swojej ofercie przykładowo produkty mięsne i rybne, można też wybierać spośród karm suchych i mokrych.

Dieta dla dorosłego kota

W przypadku dorosłych kotów można obniżyć nieco kaloryczność posiłków, zwłaszcza jeśli pupil nie przepada za aktywnością fizyczną. Przeważnie wystarczy po prostu zmienić karmę dla kociąt na produkt przeznaczony dla kotów po 1.-2. roku życia. Rodzaj mięsa powinien być dostosowany do preferencji pupila. Na tym etapie życia właściciel zazwyczaj powinien już wiedzieć, czy u kota nie występuje np. alergia na białko, czy też inne problemy zdrowotne. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne karmy stworzone z myślą o zwierzakach zmagających się z konkretnymi dolegliwościami.

Dieta dla kota seniora

Koty wkraczają w wiek seniorski około 7. roku życia. W tym momencie należy postarać się przede wszystkim o to, żeby pupil nie miał nadwagi. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się specjalne karmy dla seniorów ze sklepu online AquaelZoo. Takie produkty są mniej kaloryczne, a także zawierają szereg substancji niezbędnych do regeneracji po wysiłku czy też zachowania dobrej kondycji. Nieco innej diety wymagają równie koty powyżej 10. roku życia, ponieważ są zagrożone niedowagą ze względu na spadek beztłuszczowej masy ciała.

Dieta dla kotów po sterylizacji lub kastracji

Odpowiedzialni właściciele kotów decydują się na sterylizację bądź kastrację, czyli zabiegi zapobiegające rozmnażaniu się zwierząt. Jest to ogromna zmiana dla kociego organizmu, dlatego w obu przypadkach pupil będzie potrzebować specjalnej diety. Wykastrowane bądź wysterylizowane koty mają znacznie mniej energii i wolniejszy metabolizm, co z kolei może powodować tycie. Karma powinna zatem być nieco mniej kaloryczna, a jednocześnie bogata w cenne witaminy i minerały.

Dieta dla kotek w okresie ciąży i karmienia

Ciąża i okres karmienia to prawdziwa rewolucja w życiu kotki. Przede wszystkim zwiększeniu ulega zapotrzebowanie energetyczne, dlatego należy zadbać o nieco bardziej kaloryczną karmę i dać swobodny dostęp do pożywienia. Ponadto dla zdrowia mamy i maluchów ważne jest zapewnienie cennych składników odżywczych. Posiłki powinny być też zbilansowane i stosunkowo lekkostrawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here