Autoklawy medyczne – do salonu medycznego, kosmetycznego oraz innych placówek

0
1195

Autoklawy medyczne to urządzenia wykorzystywane wszędzie tam, gdzie stosuje się narzędzia chirurgiczne i kosmetyczne, a w związku z tym pojawia się konieczność ich sterylizacji. Za pomocą autoklawów, proces sterylizacji przebiega sprawnie i całkowicie automatycznie. Z powierzchni narzędzi zostają usunięte wszelkie drobnoustroje mogące potencjalnie zaszkodzić twoim klientom i pacjentom. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat autoklawów medycznych, z którego dowiesz się – po jaki rodzaj urządzenia warto sięgnąć oraz jak rozpoznać autoklaw wysokiej klasy.

Autoklawy medyczne – gdzie i dlaczego należy je stosować?

Autoklawy medyczne znajdują zastosowanie w tych miejscach, gdzie świadczy się usługi medyczne, kosmetyczne, a także związane z szeroko pojętą estetyką ciała. Wymienić należy przede wszystkim: gabinety stomatologiczne, salony kosmetyczne i piękności, salony tatuażu i piercingu, gabinety podologiczne.

Często też z autoklawów medycznych korzysta się w gabinetach weterynaryjnych. Mówiąc wprost – wszędzie tam, gdzie stosuje się narzędzia wielokrotnego użytku, mające kontakt z krwią lub powierzchnią skóry (nożyczki, brzytwy, pilniki) konieczne może okazać się zastosowanie autoklawu.

Jak działają autoklawy? Krótkie wprowadzenie w temat

Autoklawy to urządzenia nowoczesne i w pełni zautomatyzowane. Ich praca przebiega samoczynnie, a twoim zadaniem będzie jedynie wybranie programu sterylizacji oraz umieszczenie narzędzi wewnątrz. Większość autoklawów zbudowana jest z hermetycznie szczelnych zbiorników, wewnątrz których znajdują się skomplikowane mechanizmy. Ich zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, temperatury i pary wodnej.

Umieszczone wewnątrz autoklawu narzędzia zostają dokładnie oczyszczone, niezależnie jak bardzo skomplikowana jest ich budowa. Warto pod tym względem dopasować używany autoklaw do rodzaju narzędzi, z których korzystasz. Najlepiej będzie sięgnąć po autoklawy klasy B lub S – które pozwalają oczyścić narzędzia o bardzo skomplikowanej budowie, porowatej lub nierównej powierzchni, a także z odstającymi elementami.

Istotnym elementem w budowie każdego autoklawu jest drukarka pozwalająca na przygotowanie dokumentacji poświadczającej wykonaną sterylizację narzędzi. Jest to ważne w przypadku wielu placówek kosmetycznych i medycznych. Niektóre urządzenia pozwalają na przechowywanie dokumentacji w wersji elektronicznej.

Autoklawy medyczne a zakres pracy – kilka porad przed zakupem

Wybrany autoklaw należy dopasować przede wszystkim do ilości i rozmiarów narzędzi, które planujesz sterylizować. Znajdziemy urządzenia różnych rozmiarów, różniące się także odmienną objętością komory. Mieszczą się w nich różne ilości pakietów narzędzi.

Warto też zwrócić uwagę na ilość programów pracy danego urządzenia oraz na zakres temperatury, którą dane urządzenie wytwarza. Czas pracy jest również ważny – szczególnie, jeśli zależy ci na szybkim doprowadzeniu narzędzi do stanu czystości. Najszybsze urządzenia pozwalają uporać się z tym zadaniem w ciągu zaledwie 7 minut. Standardowy czas sterylizacji wynosi jednak od 15 do nawet 30 lub 60 minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here