Kawa - zwykły napój, czy styl życia?

Gdyby kilka latem temu ktoś powiedział mi, że będę się rozwodzić nad smakiem kawy, pewnie z większym lub mniejszym wdziękiem przewróciłabym oczami. Jak mówią, tylko krowa zdania nie zmienia, tak więc z nastolatki omijającej kawę szerokim łukiem, stałam się kobietą, dla której poranna kawa jest cudownym rytuałem.


Jestem osobą ciekawą, ale nie ciekawską - czuję się w obowiązku to podkreślić, bo wystarczy chwila nieuwagi i dorobię się etykiety wścibskiej baby. Nie, jestem ciekawa świata, nie życia prywatnego innych ludzi. W związku z tym, lubię zgłębiać wiedzę na temat rzeczy i zjawisk, które mnie otaczają. Ostatnio, zupełnie przypadkiem, obejrzałam materiał wideo na temat tytułowego napoju, a zaraz po tym w mojej głowie zapaliła się lampka, że może warto byłoby coś napisać na ten temat?

W oglądanym przeze mnie dokumencie, pokazane były trzy rodzaje kawy:
- niemiecka, filtrowana, zawierająca dużą ilość kofeiny
- libańska z kardamonem - przygotowana w specjalnym tygielku, z bardzo drobno zmielonej kawy, której pył unosi się w napoju (a z osadu, pozostałego po wypiciu, kobiety podejmują prób wróżenia przyszłości)
- włoskie espresso - z pyszną pianką, która powstaje dzięki zaparzaniu pod ciśnieniem


Ile wiecie o kawie?

Z moich obserwacji wynika, że w polskich kawiarniach najpopularniejszymi kawami są cappuccino i latte.
Czym różni się jedno od drugiego? Co cechuje inne napoje kawowe?

Punktem wyjścia, w tradycji włoskiej, jest espresso - nazwa wywodzi się od espressivo, czyli wyrazisty. Nie od ekspresu. I nie jest to ekspresso. 
Przygotowuje się je pod ciśnieniem, dzięki czemu powstaje napar o niezwykłym aromacie z gęstą pianką na powierzchni. Pojemność to 25-35 ml, słabszą alternatywą dla espresso jest lungo, czyli espresso "przedłużone" - na taką samą ilość kawy przypada 50-60 ml wody.
Do espresso często podawana jest szklanka wody. Woda ma pomóc w oczyszczeniu kubków smakowych, byśmy w pełni mogli cieszyć się smakiem espresso. Słyszałam kilka wersji na temat tego, kiedy powinno się ją wypić - według niektórych, przed wypiciem kawy, aby wypełnić czymś żołądek, inna wersja mówi o tym, aby po każdym łyku espresso, brać łyk wody, a jeszcze inna - że warto wypić wodę po wypiciu kawy, aby przygotować kubki smakowe na kolejne doznania.

Capuccino to nic innego jak espresso z dodatkiem 100 ml spienionego mleka. Pianka jest gęsta i kremowa. 
Latte to espresso z dodatkiem 200 ml mleka, z pianką na górze.
Flat white - czyli podwójne espresso (doppio) z dodatkiem gorącego mleka. 
Americano - espresso z dodatkową ilością wody. Zdarza się, że nawet do 470 ml, tak więc americano zdecydowanie nie należy do mocnych kaw :)
Macchiato to espresso z niewielką ilością mleka.
Latte macchiato to trójwarstwowa kawa - pierwsza warstwa to mleko, kolejna to macchiato, a na górze znajduje się spienione mleko.

Tradycja picia kawy ma już kilkaset lat, osobiście uwielbiam poranki pachnące kawą, zaparzoną w kawiarce, a także spotkania towarzyskie przy tym aromatycznym napoju, a Wy?

Komentarze

 1. Też oglądałam ten dokument :) Ja kawę zaczęłam pić na studiach i tak mi zostało do tej pory.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wyobrażam sobie poranka bez kawy! Uwielbiam aromat i sam "lifestyle" z tym związany ;D że właśnie mam czas na powolne rozkoszowanie się kawą, czytanie przy tym blogów lub pisanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie powolne poranki zdecydowanie są najlepsze! :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post. Uwielbiam smak kawy i nie wyobrażam sobie bez niej życia.

  Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post przypadł Ci do gustu :) Miłego dnia!

   Usuń
 4. Cappuccino moje ulubione, dla smaku i dla przyjemności. :)
  Miłego dnia,
  DaisyLine

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka lat temu również nie zwracałam uwagi na kawę - pijał ją mój mąż jako rytuał ,a później pić zaczęłam i ja :) Od kilku tygodni cieszę się smakiem kawy z ekspresu ciśnieniowego oraz kawą z lokalnej palarni kawy - coś wspaniałego!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Instagram - @simplylife_m