Wełna i jej odmiany. Krótki przewodnik po wełnach.

Często piszę o tym, że staram się kupować mądrze, zwracam uwagę na skład ubrań i zachwalam niektóre materiały, ale brakuje tutaj jakiegoś konkretu, dlatego też postanowiłam stworzyć krótki przewodnik. Na początek chciałabym przedstawić Wam kilka informacji na temat wełny i jej odmian. 

Wełna kojarzona jest z owcami. I słusznie, bo to właśnie ich sierść jest określana tym słowem. Ale oprócz wełny owczej, istnieje też wełna kozia czy wełna z wielbłąda. 
Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości cieplne (w cienkim wełnianym sweterku będzie nam cieplej niż w grubym akrylowym) i wysoką higroskopijność. Poza tym nie gniecie się i wolno brudzi.
Poniżej opiszę pokrótce najbardziej popularne odmiany wełny.

Wełna owcza 

Wełna owcza kojarzona jest z tym, że gryzie. To prawda. Na szczęście jest też merino wool, czyli wełna z owiec merynosowych, która nie drapie lub robi to w minimalnym stopniu. 
Na metkach możemy spotkać także oznaczenia jak "virgin wool", czyli wełna dziewicza. Jest to wełna, która pochodzi z pierwszego strzyżenia owiec lub taka wełna, która wcześniej nie była w żaden sposób przetworzona i została użyta po raz pierwszy. Takie oznaczenie sugeruje, że mamy do czynienia z wełną lepszej jakości.
Na metkach pojawiają się też oznaczenia fine, extra fine czy super fine - oznaczają one poziom jakości. Extra- czy super- góruje nad fine, oczywiście.
Kaszmir

Każdy chce mieć w szafie kaszmirowy sweter. Materiał ten kojarzy się z pewnym luksusem. Czy słusznie? Biorąc pod uwagę, że jest jest to najdroższa wełna na świecie, to tak. Pozyskuje się ją z kóz kaszmirskich. Charakteryzuje się miękkością i pięknym połyskiem. Moher

Najczęściej wykorzystywany jako domieszka do wełny owczej. Ma długie włókno, piękny połysk i jest puszysty. Pozyskiwany jest z kóz angorskich. Nie mylcie moheru z angorą - ta pozyskiwana jest z królików angorskich, ale charakteryzuje się podobnymi właściwościami.Akryl, poliakryl

W sieciówkach przeważnie możemy spotkać swetry, które z wyglądu przypominają wełniane, ale wykonane są z syntetycznych materiałów. Mimo że, w przeciwieństwie do wełny, akryl nie uczula (informacja dla alergików), to ilość jego wad przewyższa "zalety". Przede wszystkim nie jest przewiewny i higroskopijny - będziemy się w nim pocić, po prostu. Szybko się mechaci, a do tego elektryzuje się. Poza tym jest łatwopalny, więc można sobie wyobrazić, co się stanie, kiedy w przypływie chęci na stworzenie hygge nastroju, nasz rękaw znajdzie się niebezpiecznie blisko świeczki. 


Dodatek syntetyku (10-20%) do naturalnej wełny może mieć jednak całkiem pozytywny wpływ - wełna dzięki temu będzie bardziej wytrzymała, czy też mniej gryząca. Ale należy pamiętać, że zyskując jedno, tracimy drugie - w tym przypadku tracimy higroskopijność czy izolację cieplną na rzecz wytrzymałości. 

Komentarze

 1. Ja zawsze patrze na metki, szczególnie jeśli chodzi o bieliznę i ubrania dla dziecka. Tak trudno czasem znaleźć produkt dobrej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam wełniane swetry na tę porę roku, świetnie wszystko wyjaśnione. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wełna jest genialna. NIestety w sieciówkach coraz trudniej znaleźć swetry zrobione z większej domieszki wełny niż kilka %...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja preferuję zakupy online, gdzie mogę sobie zaznaczyć filtry i tym samym zaoszczędzić sporo czasu :)

   Usuń
 4. Faktycznie dużo jest rodzajów wełny, nawet nie wiedziałam, że aż tyle :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ciekawy i pomocny wpis,dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy wpis. Ja się nigdy nie zastanawiałam nad tym

  OdpowiedzUsuń
 7. Dodaję ten tekst do ulubionych. Jestem z tych dziergających :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zimą uwielbiam swetry z kaszmiru. Są niezwykle ciepłe i delikatne dla skóry. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, kaszmir jest bardzo milusi :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Instagram - @simplylife_m