Czy warto zadawać pytania?

Ten post poświęcony będzie tematyce nieco innej niż zwykle. Bez obaw - jako człowiek lubiący konkrety, postaram się przekazać kilka informacji w sposób jak najbardziej klarowny, bez zbędnego bełkotu.

Nierzadko spotykam się z sytuacją - czy to w życiu codziennym, w pracy czy na uczelni, że ktoś rzuci hasło, wszyscy kiwają głowami, a tak naprawdę wiele osób ma na dany temat zaledwie mgliste pojęcie. Ale nie dopytują. W dzisiejszym wpisie nie będę filozofowała, próbując odpowiedzieć "dlaczego tak jest?", ale skupię się na tym, czy w ogóle warto pytać.

Ze względu na różnice indywidualne, każdy człowiek, cechę, jaką jest ciekawość świata, posiada w innym natężeniu. Niektórym wystarczy pobieżne zaznajomienie się z tematem, innym zależy na jego zgłębieniu. 
Do tego dochodzi kwestia zainteresowań - dla jednej osoby fascynujące są pszczoły - potrafi ona godzinami czytać o życiu, które toczy się w ulu, zależy jej na tym, aby wiedzieć, z jakiego jaja wykluwa się truteń, a z jakiego pszczoła miodna. Innym będzie zależało na tym, żeby dowiedzieć się więcej na temat fotografii, poznać historię i kulturę poszczególnych krajów czy też stać się ekspertem w dziedzinie szydełkowania.

Zainteresowania zainteresowaniami, ale jest również wiedza ogólna, którą powinien mieć każdy. Chociażby dlatego, aby podczas wystąpień publicznych nie powoływać się na słowa prezydenta Szwecji, podczas gdy ta jest monarchią. :) Teoretycznie, wiedzę elementarną powinniśmy nabyć w szkole. Życie pokazuje jednak, że często brakuje nam podstawowych informacji na wiele tematów.
Idąc za słowami Karola Szajnochy "Na świecie trzeba żyć ze światem", można wysnuć wniosek, że nie należy być ignorantem.
Odnosząc się do tytułu posta, chciałabym doprecyzować jedną kwestię - pisząc "czy warto zadawać pytania?", miałam na myśli: zadawanie pytań bezpośrednich drugiej osobie, a także pytanie siebie i znajdowanie odpowiedzi w książkach, Internecie oraz innych źródłach. 

Jakie korzyści możemy czerpać z zadawania pytań? Co da nam fakt, że będziemy posiadali jakąś wiedzę?
Przede wszystkim trudniej nas będzie oszukać, zmanipulować, czy mówiąc najogólniej - zaszkodzić. Ignorantia iuris nocet - jasne, że nie każdy musi wykazywać biegłą znajomość przepisów prawa, jednak każdy powinien posiadać jakąś podstawową wiedzę odnośnie tego, co mu wolno, a czego nie. Osoby, które są tą tematyką szczególnie zainteresowane, studiują ją (pisząc "studiują", mam na myśli nie tylko bycie studentem tego kierunku [bo bycie studentem jakiegokolwiek kierunku to żaden wyczyn. Ba! Nawet skończenie jakichś studiów to żaden wyczyn - 10 lat na uczelni, 15 warunków, w ostateczności same tróje i papier jest. Każdy tak może. Ale zrealizowanie programu bez miliona poprawek, w dodatku z wiedzą w głowie - chapeau bas], ale przede wszystkim gruntowne poznanie tematu, wczytywanie się, zgłębienie wiedzy.), a osoby wykształcone w innej dziedzinie, mogą z ich wiedzy skorzystać. 
Drugą kwestią jest pewność siebie. Często napotykam się w Internecie na wpisy pt. "Jak być pewnym siebie?" zawierające porady rodem z Bravo i przyporządkowane do kategorii psychologia (???). Moim skromnym zdaniem, temat ten jest bardziej złożony. Niemniej jednak, świadomość posiadanej wiedzy może pomóc w tym, abyśmy podczas konfrontacji z innymi ludźmi czuli się pewniej.


Odchodząc od wiedzy ogólnej i tego, co ze sobą niesie, a skupiając się na zainteresowaniach, chciałabym podkreślić fakt, jak ważne są one w naszym życiu.
Zainteresowania, pasje i wiążące się z nimi cele są niezbędne do samorealizacji, która stoi najwyżej w hierarchii potrzeb wg Maslowa. Nie ma samorealizacji bez rozwoju, a rozwoju nie ma bez wychodzenia poza strefę komfortu. Jeśli pragniemy zrealizować się w malarstwie, sporcie, czy macierzyństwie - musimy się rozwijać. Żeby się rozwijać musimy zdobywać wiedzę - poprzez praktykę, czytanie, zadawanie pytań. 

Jaki jest największy problem z zadawaniem pytań innym ludziom? Taki, że oni często nie potrafią na nie odpowiedzieć. Kwieciście opowiadają o rzeczach powiązanych z Twoim pytaniem, a koniec końców stwierdzasz, że niczego się nie dowiedziałeś/łaś. Uważajcie na to i nie dajcie się zwieść na manowce. No i - nie wierzcie we wszystko, co Wam mówią. ;)

Komentarze

Instagram - @simplylife_m