Czy wygląd ma znaczenie?

    Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się ze słowami, że "wygląd nie ma znaczenia" lub "nie ocenia się ludzi po wyglądzie".
W świecie idealnym być może hasła te niosłyby za sobą prawdę. Ale cóż - nasz mózg działa nieco inaczej. Jak? Już spieszę z wyjaśnieniami!

    
Zespół naukowców z Kanady i Belgii, pod przywództwem Bertrama Gawronski'ego, przeprowadził eksperyment. Polegał on na tym, że przekazano badanym negatywne lub pozytywne informacje na temat nieznanych im osób. Kolejne prezentowane informacje były niespójne z poprzednimi danymi. Badacze mierzyli spontaniczne reakcje uczestników.
    Badanie potwierdziło, że pierwsze wrażenie na temat danej osoby jest bardzo trwałe. Pewnie wielu z Was zna to z autopsji - po chwili zastanowienia pewnie przyjdzie Wam do głowy osoba, o której przez długi czas mieliście zupełnie inne zdanie i niełatwo było je zmienić.
    Cechą pierwszego wrażenie zdecydowanie jest trwałość. Natomiast jest też druga strona medalu - manipulując kontekstami, można na nie wpłynąć. Liczba kontekstów musi być jednak spora. Inaczej nie można spodziewać się zmiany. Zdaję sobie sprawę z tego, że właśnie łapiecie się za głowę i pytacie "o czym ona pisze?!" - zobrazuję to przykładem, którym posłużył się Gawronski.

    Wyobraźcie sobie, że poznajecie w pracy nowego kolegę. Wasze pierwsze wrażenie na jego temat nie jest korzystne. Po jakimś czasie spotykacie się na imprezie, na której całkiem miło Wam się rozmawia. Dzięki temu wiesz już, że Twoje pierwsze wrażenie było błędne. Niemniej jednak, to nowe doświadczenie wpłynie na obraz kolegi tylko w podobnych kontekstach (w tym przypadku: impreza). W innych sytuacjach dominować będzie pierwsze wrażenie. Według badacza nasz mózg działa w taki sposób, że magazynuje informacje, które są niespójne z naszymi oczekiwaniami i traktuje je jako wyjątki.
    Podsumowując ten psychologiczny wywód - żeby stworzyć pierwsze wrażenie, wystarczą sekundy, żeby je zmienić - potrzeba wiele czasu i wielu kontekstów, w których zaprezentujemy się sprzecznie z przyklejoną nam łatką.


    Na pierwsze wrażenie wpływa wiele czynników - i z pewnością nie jest to bogate wnętrze - bo tego nie jesteśmy w stanie dostrzec w ułamku sekundy. Wygląd zewnętrzny (ubiór, fryzura, stan cery), głos, postawa ciała (wyprostuj plecy!), mimika, zapach, dotyk (np. uścisk dłoni) - te kwestie mają znaczenie podczas pierwszego kontaktu.
    Przykładanie uwagi do wizerunku jest ważne - poświęcony czas zwróci nam się w postaci tego, że:
a) przyszły pracodawca lepiej nas oceni na rozmowie kwalifikacyjnej
b) być może spotkamy na swojej drodze osobę, z którą nawiążemy bliższy kontakt
c) zwiększymy prawdopodobieństwo powodzenia negocjacji na spotkaniach biznesowych
d) będziemy mieli łatwiejszy start w nowych sytuacjach, jak np. zmiana szkoły

    Jeśli nie jesteś pustelnikiem, to zapewne kontakt z ludźmi jest dla Ciebie codziennością. Dlaczego miałby Cię frustrować?
    Zachęcam do dbania o swój wizerunek, ale w sposób naturalny, bez popadania w skrajności.
Zajrzyjcie do tych dwóch wpisów, by lepiej zrozumieć, co mam na myśli:
wpis 2

    To, jak się prezentujemy, jest ważne. Ale nie najważniejsze. W dbaniu o siebie nie chodzi o to, by spędzać godzinę przed szafą, dwie godziny przed lustrem, co drugi dzień biegać do kosmetyczki i fryzjera. Ważniejsze jest to, co mamy w enigmatycznym "środku" - poczucie humoru, wiedza, błyskotliwość, inteligencja, zainteresowania, przemyślenia. Jednakże - świat, a raczej: mózg, działa na takich zasadach, że bez odpowiedniej otoczki, być może nie będziemy mieli szansy na to, by pokazać to, co czyni nas prawdziwie wartościowymi osobami. :)

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?
   

Komentarze

 1. O tak wizerunek jest bardzo ważny. Mówi się, że wygląd nie ma znaczenia, ale tylko aby nie zostać oskarżonym o powierzchowność. Znaczenie ma ogromne, w relacjach trzeba się jednak postarać, aby chcieć poznać kogoś głębiej. :)
  Przedstawiłaś bardzo ciekawe badanie - wyniki jak najbardziej zgodne z prawdą
  http://dramabeautyy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Cos w tym jest ze to pierwsze wrażenie jest bardzo trwale. I no niestety nie bazuje ono za często na naszym charakterze ale właśnie na wyglądzie. Bo no racja, nie można poznać całkowicie osoby powiedzmy w pol godziny. Ale nie trzeba tez być pięknym. Wystarczy ze będzie się dbać o higienę, ubiór czy nawet takie rzeczy żeby się nie garbic i oczywiście żeby się uśmiechać. Po tym wszystko będzie dobrze

  magdawiglusz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry wpis! 100% prawda ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zawsze się przejmuję, że wyglądam jak dziwak, bo bardziej zwracam uwagę na to w czym mi wygodnie a nie co jest ładne/estetyczne. Stąd też zawsze moja obawa, że uczniowie nie będę mnie szanować, bo a) jestem ich wzrostu i wyglądam bardzo młodo; b) chodzę w trampkach i dżinsach. Ciekawe, że do tej pory żadna klasa nie oceniła mnie jako osoby, która nie potrafiłaby zapanować nad klasą. Wracając jednak do sedna - pierwsze wrażenie jest ważne i trwałe, ale z czasem można się nauczyć wyzbywać go i stawać się bardziej otwartym człowiekiem, bo wiadomo, że złe wrażenie prowadzi do trzymania na dystans danej osoby. Dobrze jest być tego świadomym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety w dużej mierze to nasz wygląd decyduje o tym jak ludzie nas postrzegają. Zazwyczaj staram się nie oceniać ludzi po tym w co są ubrani ale jak się zachowują i wypowiadają ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Instagram - @simplylife_m