moda a styl

Pewnie niejednokrotnie o uszy obiły Wam się słowa Coco Chanel brzmiące: "Moda przemija, styl pozostaje". 

Chciałabym dziś zagłębić się w tematykę mody i stylu - co tak właściwie oznaczają oba hasła? Gdybym zadała Wam pytanie "Co to jest styl?" pewnie wielu z Was w swojej odpowiedzi wymieniłoby imię i nazwisko osoby, którą uważa za stylową. 

Na początek nieco semantyki, czyli co na ten temat mówi Słownik Języka Polskiego.


MODA

1. «sposób ubierania się, czesania i makijażu popularny w jakimś okresie lub miejscu»
2. «krótkotrwała popularność czegoś nowego w jakiejś dziedzinie»


STYL
1. «zespół cech charakterystycznych dla sztuki jakiejś epoki, jakiegoś regionu lub twórcy»
2. «sposób wyrażania się i stała tendencja w wyborze środków językowych, charakterystyczna dla autora, kierunku, gatunku literackiego, dzieła lub okresu»
3. «sposób postępowania, zachowania się i myślenia charakterystyczny dla jakiejś osoby lub środowiska»
4. «sposób wykonywania odpowiednich ruchów charakterystycznych dla określonej dyscypliny sportowej»
5. «rylec do pisania na tabliczkach powleczonych woskiem, używany w starożytności»

Myślę, że powyższe definicje wyjaśniają wiele. W odniesieniu do garderoby: moda to ubrania, które wkładamy w określonym sezonie, styl to ubrania, do których z przyjemnością wracamy nie tylko wtedy, gdy jest o nich głośno.

Większość z Was zapewne nie miałaby problemu, by wskazać na ulicy osobę ubraną modnie - w końcu z każdej strony jesteśmy atakowani aktualnymi trendami - gazety, manekiny na wystawach, citylighty na przystankach autobusowych, olbrzymie billboardy na budynkach, telewizja - to wszystko w sposób niewymagający od nas wysiłku pokazuje nam, co w trawie piszczy - zatem, nawet jeśli nie chcemy, to i tak, świadomie lub nie, wiemy, co jest aktualnie "na topie". 

Styl natomiast jest czymś ulotnym, czego nie można przedstawić w tak banalny sposób. To zdecydowanie więcej niż garderoba. To nasze zachowanie. To słowa, jakich używamy do budowy zdań. To sposób poruszania się. To życzliwość oraz to, jak odnosimy się do drugiego człowieka. To także nasze poglądy i posiadana wiedza. To nasza reakcja na opinie osób, które mają odmienne zdanie. To zdolność łączenia trendów z klasyką. To odróżnienie się od innych w dobrym guście. To również dbanie o higienę - wymięte, poplamione ubrania, tłuste włosy i brud za paznokciami zdecydowanie do stylowych nie należą!

Jakie ubrania dodadzą nam stylu? 
Zasada jest jedna (oprócz tego, że schludne): takie, w których nie będziemy wyglądać jak przebrani. Ubrania powinny podkreślać naszą osobowość, która jest przecież unikatowa. Mają pasować zarówno do nas, jak i do okoliczności (zakończenie roku szkolnego + poszarpane jeansy i t-shirt w kaczuszki to nie jest dobre połączenie).

Moda jest jak błyskawica, która rozświetla niebo na bardzo krótką chwilę. Styl pozostaje w pamięci na dłużej. Moda to ubranie, styl to osoba.
"Aby mieć ładne usta, wypowiadaj miłe słowa, aby posiadać piękne oczy, poszukuj dobra w ludziach, aby mieć szczupłą figurę, podziel się swoim jedzeniem z głodnymi, aby posiadać wspaniałe włosy, pozwalaj dziecku przeczesywać je palcami raz dziennie, aby zachować równowagę, podążaj z wiedzą, z którą to nigdy nie będziesz iść sam." Audrey Hepburn


Kogo uważacie za osobę stylową?

Komentarze

 1. Super post :) Ciekawie piszesz fajny temat poruszyłaś :) Zgadzamy się z tobą :* ZAPRASZAMY DO SIEBIE :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Grace Kelly i druga Hepburn czyli Kate ;) I generalnie gwiazdy "Złotej Ery Hollywood" ;) To był styl - teraz tylko moda :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Audrey Hepburn to moja ulubiona ikona stylu, a z bardziej teraźniejszych to Miranda Kerr i Gigi Hadid :) Fajny post

  http://aniaanaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis, można się z niego dużo dowiedzieć i usystematyzować swoją wiedzę :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie prawdziwą ikoną jest Beata Tyszkiewicza, prawdziwa kobieta i dama :)

  OdpowiedzUsuń
 6. dla mnie to ja sama! :D haha!
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialny cytat pod koniec ;) Moja mama jest dla mnie ikoną stylu, najwcześniej odkrytą i najbardziej podziwianą (do dzisiaj podbieram jej z szafy :D)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Instagram - @simplylife_m