Styl preppy - casualowa elegancja prostu z college'u

Wpis gościnny
Alicja Polak z bloga Sellektor


Coraz bardziej popularny w naszym kraju styl preppy narodził się w latach 30. ubiegłego wieku. Jako źródło podaje się styl ubierania studentów, uczących się na amerykańskich uniwersytetach z tak zwanego Ivy League (Liga Bluszczowa), a więc stowarzyszenia zrzeszającego osiem najbardziej prestiżowych uczelni w Stanach Zjednoczonych.
Historia tego stylu


Samo słowo preppy pojawiło się jakieś dwadzieścia lat później w powieści Love Story, autorstwa Ericha Segala, opublikowanej w 1970 roku. Styl preppy był w tamtych czasach równoznaczny z uniformem, który wkładali studenci Ivy League, nie był utożsamiany ze stylem ubierania się. Jednakże w latach 70. XX wieku młodzież pochodząca z uboższych środowisk zaczęła kopiować sposób, w jaki ubierali się ich rówieśnicy.

Boom na styl preppy nastąpił w latach 80. XX wieku, wraz z powstaniem książki pod tytułem Official Preppy Handbook, napisanej przez Lisę Binbach. Założeniem tego podręcznika stylu preppy było stworzenie parodii, która w prześmiewczy sposób skomentowałaby styl życia elitarnej części amerykańskiego społeczeństwa. Jednakże dla wielu osób stała się ona podręcznikiem przekazującym gotową receptę na stylizację. Offical Preppy Handbook zawierała wskazówki dotyczące stylu życia, jakim było w tym czasie preppy. Czytający ją mogli dowiedzieć się chociażby o takich elementach bycia preppy, jak ubiór, sposób zachowywania się i etykieta, sposób wyrażania się, samochody, alkohole, gadżety, miejsca, stowarzyszenia.
Ubiór – prostota, elegancja i jakość

Jak każdy styl ubioru, również i ten charakteryzuje się kilkoma zasadami. Pierwszą z nich jest prostota, na którą składają się proste ubrania, wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które sprawiają wrażenie nowoczesnych, ale jednocześnie skromnych. Na podobnej zasadzie powinno dobierać się akcesoria – te mają być przede wszystkim skromne: małe torebki, klasyczne wzory, biżuteria często pozostająca w rodzinie od wielu pokoleń. W przypadku kobiecej wersji stylu preppy charakterystyczne są również przekłute uszy i kolczyki z niewielkimi diamentami lub perłami.

Preppy to również odpowiedni wygląd, na który składają się: dobrze dobrana fryzura oraz delikatny makijaż. Włosy powinny być ułożone w naturalny, ale jednocześnie skromny sposób. Niemniej jednak włosy w przypadku pań powinny posiadać swój naturalny kolor.


Makijaż w stylu preppy powinien być prosty. Dziewczyna preppy powinna wyglądać czysto i naturalnie. Oznacza to zatem nałożenie jasnego podkładu na twarz, trochę tuszu do rzęs oraz błyszczyk.


Styl preppy to dobry wygląd i naturalność, która nie przemija wraz z nieustannie zmieniającymi się modami i trendami. Jest idealny dla wszystkich osób, które stawiają na dobrze wykonane ubrania i ponadczasową elegancję.
Zainspiruj się gwiazdami i ubierz się w stylu preppy


Źródło: Pinterest


Księżna Kate to najbardziej popularna przedstawicielka stylu preppy. Ubrania, które nosi, zawsze pozostają w zgodzie z naczelnymi zasadami tego stylu: prostotą i ponadczasową elegancją.
Ubierz się jak księżna Kate


koszula Medicine, marynarka Zalando, spodnie Tom Tailor, espadryle na koturnie
Taylor Swift - ikona stylu


Źródło: InStyle


Wokalistka od wielu lat wierna jest stylowi lat 70., dlatego ubiór w stylu preppy wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Jej ubiór to dopasowane i wykonane z najlepszych tkanin ubrania, które podkreślają jej charakter.


buty Asos, koszula French Connection, burgundowe jeansy, sweter Zalando


Po więcej inspiracji zapraszamy na blog Sellektora.

Komentarze

  1. Świetny wpis :) Bardzo spodobało mi się to, że została wspomniana historia tego stylu oraz pewne ciekawostki o nim. Aż wreszcie mogłam zobaczyć o co dokładnie chodzi na konkretnych, jasnych przykładach :) Zdecydowanie podoba mi się styl preppy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostro czerwona szminka? Nie w stylu preppy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Instagram - @simplylife_m